Çocuklarda Yatak Islatma Problemi

by Bebek Melekleri

Bazı çocuklar tuvalet eğitimlerini tamamladıkları hâlde geceleri yataklarını ıslatabilirler. Bu duruma birçok etken sebep olabilir. Uzmanlar bu konuda yapılan araştırmalar sonucu bazı veriler elde etmişlerdir. Çocuklarda yatak ıslatma problemi görülebilmektedir.

Çocuklarda yatak ıslatma problemi nedir ve sebepleri nelerdir?

Çocuklar, normal gelişimleri içerisinde genellikle 2 ile 3 yaşları arasında mesanelerini kontrol etmeye başlarlar. Geceleri olan mesane kontrolü ise 3 ile 4 yaşları arasında tamamlanmaktadır. Alt ıslatmanın, 5 yaşından büyük çocuklar için tekrarlayıcı özellikte, istemsiz idrar kaçırma, okul ya da sosyal yaşantı ile ilgili sıkıntılar nedenli veya tıbbi bir hastalıktan kaynaklı olabileceği söylenmektedir.

Hastalığın sebepleri arasında kalıtım problemleri de yer alabilir. Yatak ıslatan çocukların büyük bir kısmının akrabalarında da hâlihazırda ya da geçmişte aynı problemlerin yaşandığı görülmektedir.

Mesane problemleri alt ıslatmaya neden olabilir. İki yaşındaki bir çocuğun mesanesinin hacmi oldukça küçüktür. Fakat dört yaşındaki bir çocukta mesane, gece idrar kaçırmayacak boyutlara ulaşmış durumdadır. Beş yaşındaki bir çocuk da refleksten çok kendi isteğiyle idrarını kontrol edebilmektedir. Mesane problemi çeken çocukların en geç altı yaşında bu problemi çözmüş olması beklenmektedir. Fakat yatak ıslatma problemi olan çocuklarda bu sürenin daha da uzadığı görülmektedir.

Yatak ıslatma sorununun, genel olarak derin uykuda ve rüya görürken yaşandığı ortaya atılmıştır. Yatak ıslatan çocukların genellikle derin uyku uyudukları ileri sürülse de altını ıslatmayan bir çocuğun da uykusunun ağır olabileceği bilinmektedir. Yine de birçok araştırmacı yatak ıslatmanın ağır uyku uyuyan çocuklarda görüldüğünü belirtmektedir.

Yatak ıslatan çocuklarda genellikle hem motor hem de dil gelişiminde gecikme olduğu belirlenmiştir. Yatak ıslatmaya bazı psikolojik etmenler de sebep olabilir. Çocuğun mesane eğitimine erken başlanması, tuvalet eğitimi sürecinin sert ve zorlayıcı olması, anne ve babanın uygunsuz veya kayıtsız tutumları yatak ıslatmaya zemin hazırlayabilir. Tuvalet eğitimine 1.5 yaş civarında başlamak tavsiye edilmektedir. 2.5 yaşını geçtikten sonra tuvalet eğitimine başlamak, geç olacağı için çocuğun mesane kontrolünü zorlaştıracaktır. Aynı zamanda aile içinde, ölüm, ayrılık, boşanma ve şiddetli geçimsizlik gibi durumlar mevcutsa, çocuk bu durumlardan etkilenip yatak ıslatmaya başlamış olabilir. Yatak ıslatan çocukların genellikle psikolojik problemler yaşadığı tespit edilmiştir.

YATAK ISLATMAK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin