Çocuklarda okul öncesi eğitim önemli bir konudur. Çocuklarınız yoğun bir dönemin başlangıcına ilk adımlarını atıyorlar. Temel ihtiyaçlarını ebeveynler olmadan karşılamayı öğrenecekler ve böylelikle duygusal gelişimlerine katkı sağlayacaklardır. Bu yoğun programın ana merkezi 0-6 yaş arası çocuklar için oluşturulan kurumlar; yuvalar, anaokulları, kreşler.

Okul öncesi eğitimde öğrenilen çalışma biçimi çocukları olumlu yönde etkilemektedir. Okul öncesi eğitimde, zihinsel yeteneklerini yaşam boyu geliştirecekleri aktiviteler öğreneceklerdir. Okul öncesi eğitim alan çocuklar, başarı elde etmeye daha çabuk ulaşırlar. Burada yapacakları etkinlikler; kesme, boyama, yapıştırma, matematik zekâlarını gelişecektir. Resimli kitap okuma gibi birçok benzer aktiviteyle dikkat eksikliği sorununu ortadan kaldırabileceklerdir. Öğrenme güçlüğü de bu dönemde görülebilecek problemlerin arasında yer almaktadır ve bu problemi de okul öncesi eğitimiyle kolayca aşabilirler. Artık kendilerine bir kat daha fazla güveniyor olabilirler.

Çocuklarda okul öncesi eğitim nasıl olur?

Okul eğitimine başlamadan önce, özellikle tek çocuklu aileler için bilinmesi gereken durumlar vardır. Özel olduğu hissini kaybedebileceği, birebir arkadaşlıklar kuramayacağı, yalnız kalma hissini sıklıkla yaşayacağı bir okul hayatı yaşayabilir fakat bu hassas durum ebeveynlerin gözlem ve müdahalesiyle yoluna girecektir. Okul seçimi yaparken çocuğun araştırmacı kimliğini ortaya koyabilecek, öz güvenini oluşturmasına katkı sağlayabilecek olmasına dikkat edilmelidir. Okulda, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebileceği, potansiyelini ortaya çıkarabileceği ortamın olması da dikkat edilecek unsurlardandır.

Anaokulları, yuvalar, kreşler gelecekte oluşacak kişiliğini etkiler. Temel davranışlarını kazandığı bu dönemlerde dikkatli olunması gerekir. Bu dönemlerde, çocuğun aileden sonra en değer verdiği kişi öğretmeni olur. Eğitimi, doğumdan okul zamanına kadar aile verir ve aile, okul zamanı geldiğinde yerini öğretmene bırakır. Eğitimin devamlılığını sağlayabilmek için yakın ilişkiler ve iş birliği kurulmalıdır. Bu metot, ev ve okuldaki davranış biçimleri farklılığını en aza indirebilmek için ideal olabilir. Okulda öğretmenlerinden çocuğun sağlığı, gelişimi, performansı, güçsüz durumları ve bu durumlarda ne yapabileceğiniz hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Çocuk için aileden ayrılmak zor olabilir, bu dönemde anneden ayrılmak için oluşturulan okul öncesi özel sınıflar bulunur. 24-28 haftalık çocuklar için özel hazırlanan okula alıştırma sınıfları bulunmaktadır. Çocuğunuzu okula başlamadan önce bu sınıflara kayıt yaptırabilirsiniz. Çocukları yanlarından ayrılmayan anneler için de bir süre beraber katılabilecekleri eğitim sınıfları bulunmaktadır. Bu eğitim sınıflarında çocuğun, motor gelişimleriyle ilgilenilmekte ve gelişim dönemi sağlanmaktadır.

Mevsimlere göre çocuğunuza yedirebileceğiniz besinler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler