Çocuklarda Okul Korkusu

by Bebek Melekleri

Çocuklarda Okul Korkusu Çocukların bazıları okula gitme dönemi geldiğinde gitmemek konusunda ısrarcı olabilir. Bu durumun altında okula gitmekten korkmaya neden olacak bir kaygı yatabilir.

Çocuklarda okul korkusu neden görülür?

Çocukların çoğu kendilerini stres altında hissettikleri zaman okula gitmekten kaçınabilir. Bu durumda çocuklarda okula gitmede isteksizlik gözlemlenir. Ancak bu durum sürekli hâle gelirse ve farklı belirtiler de gözlemlenirse okul korkusu olarak adlandırılır. Okul korkusu herhangi bir huzursuzluk hâliyle karıştırılmaması gereken ciddi bir problemdir. Okul korkusu olan çocuklar normalden daha fazla tepkili ve isteksiz olabilir.  

Okul korkusunun altında genellikle başarısızlık veya yetersizlik hissi yatar. Ayrıca ailelerinden ayrılmak konusunda isteksiz olan çocuklar da okula gitmemek için direnebilir. Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar sonucu ebeveynlerine bağımlı olan bir çocuk ayrı kalmayı ısrarla reddedebilir. Bu durumda da düzenli olarak ebeveynlerinden ayrılması gereken okul hayatına karşı bir korku gelişebilir. Okul çağına gelen bir çocuğun başlangıçta bir okul korkusu varsa bu durum tüm okul hayatını etkileyecek şekilde kalıcı bir hâl alabilir.

Okul korkusu olan çocuklar okula gitmemek için ellerinden geleni yaparlar. Okul saati geldiğinde ebeveynlere hasta olduğuna dair yalan söyleyerek ikna etmeye çalışmak en sık başvurdukları yöntemdir. Ebeveynler çocuklarının okuldan korktukları için gitmek istemediklerini anlasalar dahi okula göndermemeyi tercih ederse bu rahatsızlığın birden kaybolduğunu gözlemleyecektir. Okulun olmadığı günler ve okul sonrası vakitler okul korkusu olan bir çocuğun en mutlu olduğu zamanlardır. Evde zaman geçiren çocuk okuldan uzak olmanın rahatlığıyla ödevlerini ve sorumluluklarını problemsiz biçimde yerine getirebilir. Ancak okul saati yaklaştığında isteksizlik, huzursuzluk ve yalanlar geri gelir.

Okul korkusuyla okulu sevmemek birbirinden çok farklı iki şeydir. Okulu sevmeyen bir çocuk sorumluluk almayı da sevmez. Ancak okul korkusu olan bir çocuğun tek derdi okuldur. Okul korkusu gelişmiş çocuklarda sorumluluk bilinci yüksektir. Bu sorumluluk bilincinin hissettirdiği baskı sonucu başarısız olacağından korktukları için okula gitmek istemeyebilirler. Öncelikle bunun sevmemek mi yoksa korku mu olduğu anlaşılmalı ve buna göre bir çözüm yolu aranmalıdır. Çocukların okuldan korkmalarının önüne geçmek için yapılması gereken öncelikli şey bu korkunun kaynağını araştırmaktır.

Çocuklara Bedenini Korumayı Öğretmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler