Çocuklarda Komutları Takip Etmekte Zorlanma

by Bebek Melekleri

Çocuklarda komutları takip etmeme bir sorun olabilir. İki buçuk yaş civarındaki çoğu çocuk, bazı basit konutları anlayıp uygulayabilir. Bu dönemde bulunan çocuğunuzu eğer komutlarınızı dinlemiyor, onları uygulamıyorsa bunun birden çok sebebi olabilir.

Kimi basit komutları anlayıp uygulayabilecek dönemde bulunan çocuğunuzun eğer bunları gerçekleştirmediğini gözlemlediyseniz, bunun birden çok nedeni olabileceğini unutmamalısınız.

Komutlarınızı takip etmekte ve uygulamakta güçlük çeken çocuğunuzun gelişim sürecini geriden takip ettiğini düşünmeden önce ona uygun komut verdiğinizden emin olmalısınız. Eğer çocuğunuzdan onun kapasitesinin üzerinde şeyler yapmasını istiyorsanız, doğal olarak bunları gerçekleştirmekte zorlanacaktır.

Çocuklarda komutları nasıl vermelisiniz?

Çocuğunuzun bazı basit isteklerinizi, yapması uygun olan davranışları yerine getirmeye başlayabilmesi için çocuğunuza birkaç yöntem öğretebilir, ona kimi dersler verebilirsiniz. Çocuğunuzun becerilerini geliştirecek bu eğitim sürecini eğlenceli hâle getirmeye çalışmalısınız. Örneğin masaya birkaç tane meyve koyup “Önce armudu al.” şeklinde çocuğunuzdan istekte bulunup bunu gerçekleştirdiğini gördükten sonra “Çok iyi. Şimdi armudu tabağın içine koy.” şeklinde isteklerde bulunup çocuğunuzu bu basit komutları yerine getirmesi için eğitebilirsiniz.

Çocuğunuzdan çeşitli isteklerde bulunurken söylediklerinizin kısa, net ve açık olmasına dikkat edin. Örneğin çocuğunuzun yatağı dağınıkken ona “Yatağını topla.” şeklinde bir istekte bulunursanız bu çocuk için anlaşılması zor bir istek olacaktır. Ayrıca bunu uygulamakta güçlük çekecektir. Bunun yerine “Yatağının üstündeki oyuncağı kutusuna yerleştir.” gibi net bir komut vermeniz çocuğunuzun isteğinizi kolayca anlayıp yerine getirmesinde faydalı olabilir. Bunu yaparken de oyuncağın kutusunun nerede olduğu gibi bazı noktaları çocuğunuzun bildiğinden emin olmalısınız.

Bazı çocuklar, ebeveynlerinin isteklerini rahatça anlama ve uygulama yeteneğine sahip olsalar bile inatçı bir karakterde olmaları veya kendi başına buyruk davranmak istedikleri için bunu gerçekleştirmeyecektir. Böyle davranışlar gösteren çocuklar, genellikle ilerleyen dönemde kreşe veya anaokuluna başladığında, başka çocukların komutları yerine getirdiğini görünce istekleri yerine getirme konusunda daha itaatkar olacaktır.

İki buçuk yaş civarında olan çoğu çocuk, “Oyuncağını oradan al ve bana getir.” gibi iki aşamalı istekleri anlayıp yerine getirmekte sıkıntı yaşamayacaktır. Çocuğunuzun bu tür komutları yerine getirememesini sebebi yukarıda bahsedilen sebepler olabileceği gibi işitme problemi veya gelişimsel bir problem yaşıyor olabilir. Çocuğunuzun yapabileceği şeyleri yapmamasının veya sizin onun yapabileceği isteklerinizi yerine getirmesinin başka bir nedeni olduğunu düşünmüyorsanız bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Kız çocuklarında görülebilecek genital rahatsızlıklar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler