Çocuklarda Kekemelik

by Bebek Melekleri

Çocuklarda Kekemelik Çocukların için iletişim küçük hecelerle başlar. Çocuğun fiziksel ve sosyal gelişimi ilerledikçe dil gelişimi de ilerler. Bazı çocukların dil gelişimlerinde birtakım problemler yaşanabilir. Böyle bir durumda uzmanlardan yardım almanız faydalı olacaktır.

Bazı çocuklarda neden kekemelik görülebilir?

Dil çevreyle iletişim kurmaktaki en temel araçtır. Bir bebek doğduğu andan itibaren çevreyle iletişim kurabilmek için ağlar. İleriki aylarda bu ağlamalar hecelere, zamanla da kelimelere dönüşür. Çocuğun gelişimi süresince dil gelişimi de ailesi ve sosyal çevresi tarafından desteklenerek ilerler. Konuşmada yaşanan problemler çevreyi anlamlandırmaya engel olabileceği için oldukça önemlidir. Fiziksel olarak dil ve ağız yapısının gelişmemesi gibi bir durum yoksa konuşma bozuklukları psikolojik temellidir. Genellikle içine kapanık ve öz güven eksikliği yaşayan çocuklarda görülen kekemelik psikolojik nedenlere dayanır.

Dil gelişimi uzun bir süreçtir. Bu süreçte ailelerin tavır ve davranışları çocukların ileriki yaşlarını etkileyecek büyük sorunlara sebep olabilir. Çocuğunuzun konuşmayı yeni öğrendiği zamanlarda bazı kelimeleri tekrarlama sıklığı sizi düşündürüyor olsa da bu durum genelde normaldir. Çünkü çocuklar tekrar ederek öğrenir. Ancak eğer çocuğunuz, tekrar tekrar aynı heceleri veya kelimeleri söylediğinde kızarsanız veya alay ederseniz bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Konuşurken hata yapacağından korkan çocuk daha fazla kekeleyebilir veya konuşmamayı tercih edip içine kapanık bir çocuğa dönüşebilir. Konuşma bozukluğu yaşamak çocuğu da stres altına sokarak saldırgan veya öfkeli davranışlar sergilemesine neden olabilir. Öz güven eksikliği gibi bir nedenden dolayı kekemelik görülüyorsa bu durum öfkeli ve heyecanlı olunan anlarda ortaya çıkar.

Belli bir yaşa kadar akıcı bir biçimde konuşan bir çocukta birden bire kekemelik durumu gözlemlenmesi altında yatan büyük bir problemin işaretçisidir. Genellikle şok edici durumlarla karşılaşan çocuklar ya hiç konuşmamaya ya da konuşurken problemler yaşamaya başlar. Bir çocuk için kaldırması ağır olan durumlar, kazalar veya büyük değişiklikler genellikle bu soruna yol açar. Bu gibi bir durumdan kaynaklı konuşma bozukluğu yaşayan bir çocuğunuz varsa muhakkak kalıcı hasara sebep olmadan bir uzmandan destek almalısınız.

Çocuğunuz konuşurken kekelediği zaman ona kızmamalı veya alay etmemelisiniz. Sabırsızlanarak sözünü tamamlamalı, kendisinin çabalamasına izin vermelisiniz. Çocuğunuza kelimeleri yanlış telaffuz ettiğinde sabırla destek olmalısınız. Öz güven eksikliği yaşadığı için aşırı heyecanla kekeleyen bir çocuğunuz varsa sosyalleşmesini sağlayarak desteklemelisiniz. Yetişkinlik dönemini olumsuz etkileyecek sorunlara yol açmadan önce bir uzman desteği ile çözmek oldukça önemlidir.

Çocuk Bakımına Başlamak ve İlk Bilinmesi Gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin