Çocuklarda Görülebilecek Davranış Bozuklukları

by Bebek Melekleri

Çocuklarda Davranış Bozuklukları Çocukların doğru davranışlar sergilemesi için benliğinin ve çevresinin uyum içinde olması gerekir. Bu ortam sağlanmadığında çocuklarda davranış bozuklukları görülmeye başlar.

Çocuklarda davranış bozuklukları neden görülür?

Çocukların gelişim sürecinde doğru davranışlar sergilemesi için sahip oldukları karakterle, çevrelerinin uyumlu olması gerekir. Gelişim sürecinde bu uyum yakalanmazsa çocuklarda bazı davranış bozuklukları görülebilir. Bu noktada ailenin çocuğa uyumlu bir ortam yaratması gerekir.

Çocuğunuzun gelişme sürecinde ona sağlayacağınız ev ortamı ve sunacağınız davranışlar, onun genel karakterini, kişiliğini etkileyecektir. Çocuğunuzun sağlıklı bir karaktere sahip olabilmesi için onun özelliklerin gözlemleyip kişiliğine uygun bir ortam yaratmanız gerekir. Çocuğun kendi benliği ve içinde bulunduğu ortam arasında zıtlıklar varsa bu durum çocukta bazı davranış bozukluklarına sebep olabilir. Ortaya çıkabilecek davranış bozuklukları; tırnak yeme, alt ıslatma, parmak emme, yalan söyleme olabilir. Davranış bozukluklarının düzeltilmesi için uygun ortam sağlanmadığında, bu bozukluklar çocukta daha sonra kalıcı alışkanlıklar olarak yer edebilir.

Çocuklarda bu tarz davranışların ortaya çıkmasını engellemek için, onlara güvenli bir ortam yaratmak ve yeterli ilgiyi aldıklarından emin olmak gerekir. Genelde çocuklar bu tarz davranışları ebeveynlerinin dikkatini çekebilmek adına yapmaya başlarlar. Fakat anne babaların çocuklarını anlamaya çalışmak yerine onları cezalandırmaları problemin büyümesine sebep olabilir. Ebeveynler çocuklarına anlayışlı davranmadıklarında, çocuk güvensiz hisseder ve ebeveynlerinin ona değer vermediğini düşünür. Bu noktadan sonra davranış bozukluklarının belirtileri artabilir. Çocuğun evde yaşadığı güvensizlik durumu, onun sosyal çevrede de güvensiz hissetmesine neden olur ve diğer insanlarla ilişkilerinde bozulmalar başlar. Okula giden bir çocuk burada da gereken ilgiyi ve doğru yaklaşımları görmüyorsa okuldan kaçmaya başlayabilir insanlara karşı daha agresif davranabilir. Zincirleme bir şekilde gelişen bu olaylar sonucunda ortaya çıkan bozukluklar, çocukta kalıcı olmaya başlar ve kişiliğinin bir parçası hâline gelebilir. Yalan söyleme, hırsızlık ve kavga çıkarma gibi hafif suç içeren davranış bozuklukları gittikçe şiddetini artırarak silah taşıma, adam yaralama hatta öldürme gibi ciddi suçlara doğru yol alabilir.

Aslında yeterli sevgi ve ilgiyle çözülebilecek basit bir sorun, çocukla kurulan yanlış iletişim nedeniyle hem çocukta hem de ailede kalıcı hasarlara yol açabilir.

Dışkı Kaçırma Problemi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin