Beyaz Yalanlar

by Bebek Melekleri

Küçük çocuklar henüz gerçeklik algıları olgunlaşmadığından ve dürüstlük kavramına tam olarak hâkim olmadıklarından küçük yalanlar söyleyebilir. Anne ve babalar beyaz yalanlar ve dürüstlük arasındaki hassas dengeyi korumaya özen göstermelidir. Çocuklarda beyaz yalan söylemek normal bir durumdur.

Beyaz yalanlarla dürüstlük arasında nasıl denge kurmalıyız? Çocuklarda beyaz yalan

Belki de dünya üzerinde yalan söylemeyen tek bir insan bile yoktur. Bazen, birine elbisesini çok beğendiğini söylemek, bir yemeğin dünyadaki en güzel yemek olduğuyla ilgili övgüler yağdırmak aslında beyaz birer yalandır. Kimseyi olumsuz etkilemeyecek olan beyaz yalanlar hayatın bir parçasıdır. Küçük çocuğunuz sosyal hayata karışıp başka insanlarla iletişime girdikçe dürüstlük algısı da yavaş yavaş şekillenir. Bazı durumlardan sıyrılmak veya istemediği bir şeyi reddetmek için yalanlara başvurur. Anne ve babalar masum da olsa bunların birer yalan olduğunu unutmamalıdır. Aileler de çocuklarıyla iletişiminde yalandan kaçınmalıdır. Çocuklar anne ve babasından duyduğu masum yalanlara inansa da zamanla kandırıldığını anlayarak olumsuz etkilenebilir.

Çocuğunuzun büyük yalanlar ve beyaz yalanlar arasındaki farkı anlaması güçtür. Beyaz yalanların karşınızdakileri incitmemek veya mutlu etmek için söylenebilecek şeyler olduğunu bilmesini sağlamanız gerekir. Çocuğunuz bir yalan söylediğinize şahit olursa bunu ona açıklamanız gerekir. Örneğin, elma sevmiyor olabilirsiniz. Ancak bir komşunuza yaptığı elmalı kurabiyeyi çok beğendiğinizi söylediğinizde bir beyaz yalan söylemiş olursunuz. Çocuğunuz bu duruma şahit olup anladığında ona bunu neden yaptığınızı açıklamalısınız. Bu tür sözlerin nazik biri olmak için söylenmiş beyaz yalanlar olduğunu anlamasını sağlamalısınız. İlk seferde bunu anlamayacak da olsa sürekli tekrar ederseniz farkı anlamaya başlayacaktır.

Çocuklara neden beyaz yalan söylenilir?

Çocuğunuzla iletişiminizde yalana yer verememelisiniz. Ancak bazı durumlarla çocuğunuzu korumak için bazı şeyleri gizlemeniz normaldir. Örneğin emzik kullandığı için diş yapısı bozulan çocuğunuzun artık emzik emmemesi için emziğin kaybolduğunu söylemek bir beyaz yalandır. Çocuğu korumaktan başka bir niyeti içermez. Ayrıca ölüm, hastalık gibi konularda ilk olarak yalana başvurmak yerine anlayabileceği bir biçimde anlatmayı denemelisiniz. Sizi moraliniz bozukken gören çocuğunuza iyiyim demek yerine üzgün olduğunu ancak bunun geçeceğini söylemelisiniz.

Çocuklara her duruma karşı bir koruyucu kalkan olarak yalan söylemek gerçeklere karşı savunmasız kalmasına yol açabilir. Yalanları fark etmesi de sizi örnek alarak aynı davranışı göstermesine neden olabilir. Bu gibi sebeplerle çocuklara beyaz da olsa yalanlar söylemekten mümkün olduğunca kaçınılmalı, gerekli durumlarda çocuğa bunun açıklaması muhakkak yapılmalıdır.

Tuvalet Sorunları: Külotunu Islatma ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin