Çocuklar Aileden Nasıl Etkilenir?

by Bebek Melekleri

Çocuklara ailenin etkisi Davranışların temeli ailedeki ilişkilerle oluşur ve şekillenir. Aile içindeki ilişkiler bir çocuğun ileriki dönemlerde etrafındaki kişilere ve olaylara karşı ne gibi tepkilere vereceği konusunda belirleyicidir. Bu nedenle aile içi ilişkilerin çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyecek biçimde olması önemlidir.

Çocuklara Ailenin Etkisi Ailenin çocuğa olan etkileri nelerdir?

Aile, çocukları topluma karışacakları ve sosyalleşecekleri zamana hazırlar. Bu hazırlık süreci uzun ve pek çok faktöre bağlı olarak şekillenen bir süreçtir. Çocuğun gelişimi açısından bu süreç için en önemli faktörse elbette ailenin yapısıdır. Ailenin duygusal, sosyal, ekonomik ve kültürel olarak nasıl olduğu çocuğun kişiliğinde belirleyici rol oynar. Aile içindeki üyeler yakınlık düzeyine göre çocukları bu açılardan şekillendirir. Çocuklar ne kadar sağlıklı ve ideal kabul edilen düzeyde bir ailede yetişirlerse o kadar sağlıklı birer yetişkin olurlar.

Aileler çocukların sosyal bireyler olabilmeleri için birçok açıdan onları destekler. Çoğu zaman bu destek farkında olmadan sadece örnek olarak gerçekleşir. Aile çocuğun kendini en emniyette hissettiği yerdir. Doğumundan itibaren bir aileyle yaşayan çocuk pek çok duygu gibi güveni de aileden öğrenir. Güven duygusu sosyalleşmenin ve diğer insanlarla iletişim kurabilmenin temelidir. Bu nedenle ailede kazanımı konusunda en büyük hassasiyetin gösterilmesi gereken duygudur.

Aileler çocuklarının karakterlerinde bir problem olduğuna dair bir yargıya vardıklarında, sosyalleşme sürecinde bunun sorun olabileceğini sezebilirler. Bu durumda aile, çocuğun karakterinin sivri yönlerinin törpülenmesi ve daha uyumlu bir birey olması için kişiliğini etkilemeden yardımcı olabilir. Bu anlamda aile sosyalleşme sürecinde çocuğa destek olabilmek için yol gösterici olabilir. Aile çocuğun sosyal hayatta karşısında çıkabilecek olası problemlerde başvurabileceği çok önemli bir kaynaktır. Yalnızca kişiliğin oluşumunda değil sonrasında da çocuğu destekleme görevi ailededir.

Çocuklar ilk yıllarda nelere karşı algılarının daha açık olduğunu aile içi iletişim sırasında öğrenir. Aile bu anlamda çocukların kendilerini keşfettikleri bir özgürlük alanıdır. Çocuklar ileriki yıllarda yönelecekleri dalları, faaliyetleri ve ilgi alanlarını ailelerinin yardımıyla belirler. Aile tarafından bu alanların desteklenmesi çocukları besler ve geliştirir.

Çocuklar için sağlıklı, destekçi ve güven dolu bir aile ortamında, olumlu örnek oluşturan aile bireyleriyle büyümek oldukça önemlidir. Aile içindeki olumlu davranışlar gibi olumsuz davranışlar da karakteri şekillendirmede etkili olacağından çocuklara örnek olma noktasında oldukça hassas davranılmalıdır.

Çocukla Aynı Yatağı Paylaşmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin