Çocuğun Gelişiminde Sporun Rolü

by Bebek Melekleri

Çocuk ve Spor çocukların gelişimlerinde önemli bir yere sahiptir. Bedensel gelişim için oldukça faydalı olan spor çocukların psikolojilerini de pek çok açıdan destekler niteliktedir. Sosyal bir aktivite olması sebebiyle spor, çocukların toplumsallaşmasında önemli bir rol oynar.

Çocuk ve Spor yapmanın çocuğa faydası nedir?

Sporun çocukların bedensel gelişimlerini olumlu yönde etkilediği açıkça gözlemlenebilir. Bunun yanında sosyal hayata ve çocuğun psikolojisine olumlu etkisi de yadsınamayacak kadar fazladır. Spor yapan çocukların kendilerine olan güvenleri yükselir. Kendine güveni yüksek olan çocuklar sosyalleşme ve arkadaş edinme konusunda oldukça rahat davranırlar. Spor çocukların kendilerini ve ilgilerini ifade etme yollarından biri olduğundan çocuk için tatmin edicidir. Ebeveynlerin çocuklarını spor yapmaları konusunda yüreklendirmeleri ve desteklemeleri gerekir. Ancak dikkat edilmesi gereken konu anne ve babalarının kendi istedikleri dallardan ziyade çocuğun neyle ilgilendiğidir. Çocuğun gerçek ilgisini keşfetmesi için bir süre çeşitli spor dallarını denemesi sağlanabilir. En çok ilgi duyduğu spor dalını keşfeden bir çocuğun başarılı olması kaçınılmazdır.

Çocuklar belli bir spor dalına yoğunlaştıkları zaman okul harici zamanlarının çoğunu bu aktiviteye harcarlar. Okul döneminde biriken enerji fazlasının atılması için spor etkili bir alandır. Günümüzde çocukların okul harici zamanları teknolojiyle geçirmesi pek çok sorunu beraberinde getirir. Ancak bir spor dalıyla ilgilenmek çocukları teknoloji bağımlılığına karşı korur. Biriken enerjiyi yönlendirebilecekleri bir alan bulan çocuklar daha uyumlu ve sakin olurlar.

Spor çocukların sosyalleşmesi için bir araçtır. Pek çok açıdan geliştirici olan bu araç, çocuğun kendi yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olur. Takım sporlarıyla ilgilenen çocuklar bireysel olarak sporla ilgilenen çocuklara kıyasla daha büyük bir gelişim gösteriler. Bir takım sporuyla ilgilenen bir çocuk, takım içinde ne gibi bir görevi olduğunu, nasıl davranması gerektiğini ve neler yapabildiğini görme imkânı bulur. Bu nedenle takım sporları toplulukla hareket etme bilincinin oluşmasında etkilidir. Bu tip bir sporla ilgilenen çocuklar oyunun kurallarına göre topluluk hâlinde hareket etmeyi öğreneceği için hayatları boyunca bu bilince sahip olacaklardır.

Özellikle takım sporları çocukları bencillikten uzak tutar. Bir topluluk hâlinde hareket ederek başarı elde edilebileceğinin farkına varmak çocuğa kendi payına düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini öğretir.

Sporun bir çocuk için belki de en özenli etkisi kendine olan güvenini artırmasıdır. Kapasitesini ve yeteneklerini keşfeden bir çocuk bu konuda neler yapabileceğini ve daha fazlasını nasıl yapabileceğini spor sayesinde sürekli dener. Bu durum başarı durumunda daha fazlası için motive olmayı, başarısızlıktan da ders çıkarmayı sağlayacağı için oldukça önemlidir.

Çocuğa Teknolojiyi Doğru Kullanmayı Öğretmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin