Tekrar Eden Hareketlerin Oluşma Nedenleri

by Bebek Melekleri

Bazı çocuklarda tekrar eden hareketler meydana gelebilir. Bu hareketlerin bazıları alışkanlık, bazıları da takıntı (obsesyon) olabilir. Bazı çocuklarda ise bu durum duyu hassasiyetinden kaynaklanabilir. Çocuk hareketleri nelerdir?

Çocuklarda tekrar eden hareketler nelerdir? Çocuk Hareketleri

Çocuklar yeni öğrendikleri hareketleri tekrar etmeyi severler. Fakat bu hareketler anlık eğlencelerden ileri gidip sürekli tekrar eden takıntılara dönüşebilir. Çocuklarda tekrar eden hareketlerin birçok nedeni olabilir. Bazı hareketler takıntı şeklinde görülürken bazıları da duyu hassasiyeti denen durumdan kaynaklanabilir. Bu hareketlerin türünü ve kaynağını bilmek, çocuğunuzun alışkanlığını bırakmasını kolaylaştıracaktır.

Çocuklarda tekrar eden bazı hareketler; parmak emme, göbeğe dokunma, burun karıştırma, kumaşları emme olarak sıralanabilir. Takıntı olarak ortaya çıkan hareketlerde çocuk, o hareketi yapmadığında kendini rahatsız hisseder. Rahatlayabilmek için hareketi tekrarlaması gerekir. Bazı ebeveynler bu hareketleri tiklerle karıştırabilir fakat tikler kasların istemsiz hareket etmesi sonucu oluşur ve çocuğun kas hareketleri üzerinde kontrolü yoktur. Kaygı sorunları yaşayan ve duygusal olarak hassas çocuklarda takıntılara daha sık rastlanır. Anksiyete olarak tanımlanan kaygılarda çocuk kendini rahatsız ve endişeli hisseder. Endişelerin çok farklı sebepleri olabilir. Aile içindeki durum bu kaygıları ve takıntıları tetikleyebilir. Aile içerisinde sürekli eleştirilen, baskıcı bir eğitim gören çocuk kaygılara ve bunun sonucunda takıntılı hareketlere sahip olabilir. Çocuğun kaygılarını azaltmak, hareketlerin giderilmesinde yardımcı olabilir. Bazı durumlarda bu takıntıların giderilmesi için uzman yardımına ihtiyaç duyulabilir.

Duyu hassasiyeti, insanların duyu organlarının diğerlerine göre daha duyarlı olması durumudur. Çocukların bazılarında bu durum, kendine dokunma hassasiyeti olarak gösterirken bazılarında ise koku hassasiyeti olarak görülür. Dokunma hassasiyeti olan çocuklarda tekrarlanan hareketler görülebilir. Vücutlarının bazı bölgelerine sürekli olarak dokunabilirler ya da dokunulmaktan, sarılmaktan ve öpülmekten hiç hoşlanmazlar. Duyu hassasiyetlerinin hem fiziksel temelleri olabilir hem de çevresel etkenlerden kaynaklanabilir. Duyu hassasiyetinin türü anlaşıldıktan sonra neden kaynaklandığı belirtilir ve soruna neden olan şey ortadan kaldırılır.

Bazı tekrar eden hareketler ise sonradan kazanılan alışkanlıklardan kaynaklanabilir. Bazı çocuklar bu hareketleri ebeveynlerini ya da çevrelerindeki insanları taklit ederek öğrenirler. Bazı durumlardaysa oyun olarak ortaya çıkan bir hareket, sonradan alışkanlık hâline gelebilir. Bu alışkanlık hâline gelen hareketlerden kurtulmak, takıntılara ve duyu hassasiyetlerine göre daha kolaydır. Fakat anne babaların çocuklarına yaklaşımı önemlidir. Çocuğu bu davranışı bırakması için zorlamak çok etkili olan bir yöntem değildir. Çocuğun bu alışkanlığı neden bırakması gerektiği düzgün bir dille açıklanmalıdır. Çocuk sosyal çevre kazandıkça bu alışkanlıkların kaybolması daha kolay olabilir.

Sihir ve Büyü İçeren Programların Çocuklar Üzerindeki Etkisi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin