İkinci Yaştan Sonra Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi

by Bebek Melekleri

İkinci yaştan sonra oyunların, çocuklar için eğlenceli olmasının yanında kişisel gelişimlerini de olumlu yönde etkilemesi bakımından önemli rolleri vardır. Çocuk gelişiminde oyunun önemi aileler tarafından anlaşılmalıdır.

Çocuk gelişiminde oyunun önemi nedir?

Oyunların niteliği ve şekli çocukların yaşlarına göre değişir, gelişir, daha karmaşık bir hâle gelir. Çocuklar ilk yaşlarda daha çok içgüdüsel olarak oyuncaklarını inceleme safhasını yaşamakta ve onlarla nasıl oyunlar oynayabileceği konusunda çıkarımlar yapmaktadır. Bu yaşlarda oynadıkları oyunlar ve etkileşimleri daha sonraki kişilikleri, hayatları hakkında da çıkarımlar sunabilmektedir. Oyunlar çocuklara değişik rolleri deneyebilmelerini, duygu ve düşüncelerini dışa vurmalarını sağlamaktadır. Oyun daha çok yardım etme üzerine kuruluysa veya çocuk böyle bir rolü üstlendiyse “yardımseverlik” duygusu da olumlu manada gelişmektedir.

İkinci yıldan sonra oynanmaya başlayan oyunlar daha çok sembolik nitelikler taşımaktadır. Çocuklar yerine getirilmemiş istek ve arzularını, hayal dünyalarında oluşturdukları “her şeyin mümkün olduğu harika bir dünya”ya girerek tatmin ederler. Gezintiye çıkmak isteyen bir çocuk reddedildiyse odasına giderek tahta bir çubuğu at olarak hayal eder ve umulmadık diyarlara maceraya çıkarlar. Bu hem onların rahatlamasını sağlarken hem de öfke ve hayal kırıklıklarının dinmesine de yaramaktadır. Oyunlar kolektif olarak oynandığında çocuklar arasındaki dayanışma duygusunun gelişmesinde faydalı olabilir. Diğer taraftan da yeni beceriler elde edebilirler.

Çocukların oyunları nasıl gelişim gösterir?

Çocukların bu dönemde oyun oynayabilmesi gelişimleri açısından önemlidir. Eğer böyle bir imkân mevcut değil ve bu durum çocuğun oyun oynamasını engelliyorsa mutlaka duruma müdahale edilmelidir. Gerekli alan ve oyuncaklara ulaşım bu bakımdan önemlidir. Çocukların yaşlarına göre oynadıkları oyunlar da değişir, doğumdan ikinci yıla kadar genellikle soyut oyunlar oynanır. Bu süreçte çocuklar tek başına, zihinlerinde oluşturdukları oyunları oynarlar. Başka çocuklarla oynamak yerine çevrelerindeki eşyalar ve oyuncaklarla yalnız kalma yönünde eğilimleri vardır. Paralel oyun evresindeyse çocuklar diğer oyunları ve çocukları izleyerek taklit ederler. Böylece yeni oyunlar ve davranış biçimleri kazanırlar. Çocuklar bu dönemde genellikle diğer çocuklarla oynamaktan ve sosyal ilişkiler kurmaktan keyif alırlar. Kolektif oyun sürecindeyse artık diğer çocuklarla birlikte oynanan oyunlar tercih edilir. Çoğu zamansa artık belirli bir arkadaş çevresi oluşmuş ve oyun grupları kurulmuştur. Sosyal ilişkiler bu dönemde daha belirgindir. Kolektif oyunlardan sonra çocuklar genellikle kurallı oyun sürecine girerler. Gelişimlerinin de bu yönde etkisi bulunur. Bu oyunlar genellikle futbol, voleybol, yakar top gibi kuralların bulunduğu ve bunlara riayet edildiği oyunlardır.

GRAFİK-ÇİZİM GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin