Çocuğunuz İçin Güvenilir Yiyecekler

by Bebek Melekleri

Çocuk beslenmesi için tercih ettiğiniz yiyeceklerin ne olduğu kadar ne kadar güvenilir olduğu da önemlidir. Çocuğunuza bir besin maddesini vermeden önce onun çocuğunuzun yiyebileceği kadar hijyenik, güvenilir, alerjen olmayan ve sağlıklı olduğundan emin olmalısınız.

Çocuk beslenmesi için güvenilir yiyecekler hangileridir?

Çocuğunuz veya kendiniz için bir yemek hazırlamadan önce temel hijyen kurallarına dikkat etmeniz, kaliteli ve güvenilir malzemeler seçmiş olmanız gerekir. Çünkü hijyen konusundaki aksaklıklar veya güvenilir olmayan malzemeler yüzünden her yıl milyonlarca insan besin zehirlenmesi yaşıyor. Yemeği yapacağınız ortamın ve kullanacağınız araç gerecin hijyeni, ellerinizin temizliği, yiyeceklerin bozuk olup olmama durumu yemeğin sağlık açısından uygunluğunu gösterir.

Yiyecekler bazen son kullanma tarihleri geçmiş olmasına rağmen kötü kokmayabilir veya bozuk gözükmeyebilir. Bu durumda yiyeceğin durumunu değil son kullanma tarihinin geçip geçmediğini baz almalısınız. Meyve veya sebzeler son kullanma tarihi belli olmayan besinler olduğu için ancak koklayarak veya görünümüne bakarak yemeye uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Ayrıca meyve ve sebzeleri çok iyi yıkadığınızdan emin olmalısınız.

Küflenme yumuşak besinlerde bir bozulma göstergesidir. Küflenmiş herhangi bir yumuşak peyniri veya kalmış yemeği çocuğunuza yedirmeyin. Küfü alarak kullanmak küflenmenin ortaya çıkardığı tehlikeyi hafifletmez. Küflenme gözlemlediyseniz tüketmeden atın. Bozulma durumu her zaman gözle görülmeyebilir. Artık bir yemek zararlı pek çok mikroorganizmayı barındırdığı için bozulmuş olma ihtimaline karşı çocuğunuza yedirmeyin.

Çiğ et çok hassas davranılması gereken bir konudur. Çiğe ete dokunduğunuzda ellerinizi ve çiğ et değen tüm araç gereci temizleyin. Yiyecek güvenliği için buzluktan çıkardığınız etlerin çözünmesi için oda sıcaklığında değil buzdolabında bekletin. Yiyecekler oda ısısına geldiğinde mikroorganizmaların üremesi için uygun ortam oluşur. Bu sebeple yiyeceklerinizi 1-2 saatten fazla oda ısısında bırakmamaya özen gösterin.

Çocuk beslenmesi,Çocuğunuza yemek verirken kullanacağınız araç gerecin temizliğine çok dikkat edin. Örneğin önceden çiğ et koymuş olduğunuz bir tabağı yemek servisi sırasında çocuğunuza vermeyin.

Az pişmiş et, yumurta, balık gibi hayvansal besinler çocuklar için uygun değildir. Bu konuda hassas davranarak çocuğunuzun sağlığı için az pişmiş besin servis etmeyin. Açıkta satılan sütleri kaynatmadan çocuğunuza içirmeyin. Pastörize edilmemiş süt ve peynir ürünlerini çocuğunuza vermeyin.

Çocuklarınızın yemeğini dışarıda yanınıza alacaksanız yiyeceklerini termoslu kaplarda saklamaya özen gösterin. Soğuk veya sıcak olması fark etmeksizin termos kullanmak besin güvenliği açısından oldukça önemlidir. Çocuğunuzun beslenmesi için uygun olmayan besinleri ulaşamayacağı yerlerde saklayın.

Bebeklerin Yediklerini Çıkarması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin