Çocuk Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

by Bebek Melekleri

Çocuk bakımında karşınıza çıkacak tercihleri değerlendirirken ailenizin beklentilerini hesaba katmalı ve maddi durumunuzu gözden geçirmelisiniz. Size en uygun yöntemi seçerken dikkatli olmakta fayda vardır.

Çocuk bakımındaki tercihlerinizden önce sizin ve ailenizin beklentilerini doğru tespit etmek çok önemlidir. Bu beklentiler genel olarak maddi kaynaklıdır. Ailenizin bütçesi, genelde tercih edeceğiniz yöntemi doğrudan etkilese de tercihlerinizi her açıdan düşünmeliniz gerekebilir. Kaç gün bakıcıya ihtiyacınız olduğu, günde kaç saat evden uzakta kalmak zorunda olduğunuz, bakıcının bakım ve terbiye yöntemlerinin neler olmasını istediğiniz gibi birçok soru karşınıza çıkmaktadır. Tutacağınız dadıdan ya da bakıcıdan beklentilerinizi net olarak belirleyebilirseniz, bakıcı bulma konusunda daha planlı olursunuz ve ileride herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığınızı o kadar düşürürsünüz. Genel olarak tüm bunları bütçenize göre ayarlamak zorundasınız. Farklı seçeneklerin bütçenizi ne kadar etkileyebileceğini hesap etmeli ve ailecek düşünmelisiniz.

Hangi yöntemin sizin için en doğru olduğu konusunda bir fikriniz oluştuğunda da seçeneklerinizi doğru değerlendirmeniz gerekebilir. Bunun için önceden karar verdiğiniz yerlere ziyaretler düzenlemeli ve çalışan personelin çocuklara nasıl davrandığını gözlemleyebilirsiniz. Farklı yerlerden bakıcılar bulduysanız bu bakıcılara soracağınız soruları listeleyebilir ve cevaplarına göre bakıcıları değerlendirebilirsiniz.

Çocuk bakımında dikkat etmeniz gerekenler:

Evinize bir bakıcı alacaksanız mutlaka referanslarını sıkı bir şekilde kontrol etmeniz gerekir. Tüm referans kaynaklarına ulaşmalı ve onlarla görüşmelisiniz. İsterseniz telefonda isterseniz buluşarak bakıcı hakkında sorularınızı ve endişelerinizi referanslarına (bu çoğunlukla eski işverenleri olacaktır) iletmelisiniz. Böylece sağlıklı bir filtreleme sonucunda doğru bakıcıyı bulabilirsiniz. Diğer yandan bakıcılar arasında da görüşme yaparak onlara doğrudan sorular sormanız gerekir, bu sorular genelde onların bebek bakımındaki yaklaşımlarını ortaya çıkaracak sorular olmalıdır. Tüm şartları önceden konuşmak ve halletmek ileride herhangi bir sorunun çıkmasını da en aza indirecektir. Bu süreci eşinizle koordineli olarak yönetebilir ve günün sonunda genel bir fikir değerlendirmesi yapabilirsiniz. 

Kreş konusunu değerlendirmeye aldıysanız yapmanız gerekenler biraz daha farklıdır. Kreşleri, ilanlarından bulmuş olmanız muhtemeldir. Bu nedenle iyi araştırılmalı ve ona göre karar verilmelidir. Kreşlerin yetki belgeleri ve personelin eğitim durumu, çocuk başına düşen yetişkin (bakıcı, öğretmen gibi) sayısı, sağlık ve hijyen durumu, kreşin genel güvenliği ve günlük faaliyetlerinin neler olduğunu öğrenmeniz gereken önemli konulardandır.

Çocuk bakımındaki seçenekler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler