Çocuğunuzun Utangaçlığı Hakkında Neler Yapılabilir?

by Bebek Melekleri

Çocuğunuzun utangaçlığı hakkında bir şeyler yapmanız gerekebilir. Çoğu çocuk iki-üç yaşına kadar dışarı çok nadir çıkar, bu yüzden özellikle dışarıdayken çekingen ve utangaç davranmaları çok doğal bir durumdur. Utangaçlık özellikle ergenlik dönemine kadar, çocuğunuzun çoğu zaman yaşayacağı bir duygu olduğu için ebeveynlerin de buna göre davranmaları gerekmektedir.

Çocukların genel olarak, doğumundan ergenliğe kadar iletişim kurdukları insanların başında sadece en yakın ailesi gelmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun başka insanlara karşı ya da arkadaş çevresinde utangaç davranmaları çok normaldir. Bu durum altı yaşındayken tüm çocukların yarısında net bir şekilde görülmektedir. Ergenlik yıllarında bu oran azalarak çocukların çekingenliği geçmektedir. Ancak ergenlikteki çocukların yaklaşık beşte biri, hayatları boyunca çekingen olacaklardır. Bu durumun nedeni kalıtsaldır ve bu kişiliğe sahip olan insanlar muhtemelen bununla başa çıkmanın yollarını arayarak (ya da bularak) yaşarlar.

Çocuğunuzun utangaçlığı hakkında yapmanız gerekenler nelerdir?

Bu bilgilere rağmen bilmeniz gereken şeylerin başında, çocuğunuzun doğal bir süreçten geçtiği ve ebeveynler olarak sizlerin de öncelikle bu bilgiye göre çeşitli davranışlarda bulunmanız gerektiğidir. Bunların başında çocuğunuzun utangaçlığını kabul etmeniz gelmektedir. Onu olduğu gibi kabul edin. Siz çok insan canlısı bir kişiliğe sahip olsanız da çocuğunuz tamamen farklı bir kişidir, onun utangaçlığını asla kişisel bir yetersizlik olarak görmemeniz ve ona da bunu yansıtmamanız gerekmektedir. Diğer önemli bir konuysa, özellikle çocuğunuzun yanında başkalarıyla konuşurken onu utangaç olarak belirtmemenizdir. Bu çocuğunuzun zihninde yer edecek ve utangaçlığını kabullenecektir. Bu da ileriki zamanlarda kalıtsal olmasa da çekingen bir kişiliğe bürünmesine neden olabilmektedir.

Çocuğunuzu sosyal ilişkilere zorlamamanız gerekir ancak onu arkadaş çevresinde yaşayacağı çeşitli aktiviteler için cesaretlendirebilirsiniz. Çocuğunuzun kişiliğini az çok bilirsiniz, kendisinden yaşça daha küçük olan çocuklarla oynamaktan hoşlanıyor ve böyle daha rahat hissediyorsa bunun için ilk adımları atmasında yardımcı olabilirsiniz. Ancak unutmamanız gerekir ki seçeceğiniz oyun arkadaşı grubu saldırgan kişiliklerden değil çocuğunuza yakın, çekingen çocuklardan oluşmalıdır. Böylece birbirilerine ısınmaları daha kolay olmaktadır.

Özellikle okula hazırlık süreci ve okul deneyimi çekingen çocuklar için sıkıntılı geçmektedir. Çocuğunuzla, okula ya da başka herhangi bir sosyal aktiviteye giderken onu bu duruma hazırlamak için birkaç dakika harcamanız gerekir. Onu karşılaşacağı arkadaşları hakkında bilgilendirebilirsiniz. Nasıl selam vermesi gerektiği ve hangi aktiviteleri yapabileceklerini anlatabilirsiniz. Ancak hazırlık sürecini uzatmak endişeyi de arttıracaktır. Özellikle okul ortamının çekingen çocuğunuz için zor bir sınav olduğunu düşünerek, onu diğer çocuklar gelmeden okula götürebilir ve çevreye alışmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal bir etkinliğe katılırken elimizde bir şeyler olması (kadeh ya da bardak gibi) biz yetişkinler için bile rahatlatıcı bir durumdur. Çocuklarda da bu durum geçerlidir ve oyun arkadaşlarının ortamına girmeden önce eline oyuncak olacak herhangi bir şey vermeniz onu rahatlatacak ve oyuna dâhil olmasını kolaylaştıracaktır.

Her şeyin yanında, çocuğunuzun bu süreçte çekingenliğinin hayatını olumsuz etkilediğini fark ederseniz bu sorunu doktoruyla mutlaka görüşmeniz gerekmektedir. Kısa bir danışmanlık bile gözle görünür değişikliklere sebep olabilmektedir.

Çocuğunuza karşı açık olun ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler