Bebeğinizin Kendisini Keşfetmesi

by Bebek Melekleri

Merak ediyorum, çocuğun sık göz kırpması normal mi? Bebekler stresini nasıl belirtir? Katılmalarında nasıl tepkiler verilebilir?

Çocuğun sık göz kırpması normal midir?

Bebekler göz kırpma hareketini keşfettikten sonra bunu normalden fazla yapabilirler. Göz kırpma hareketini bebeğiniz keşfettikten sonra gözlerini kapattığındaki durum ile açtığındaki durumu merak ederek sık sık yapmaya başlayabilir. Farklı hareketleri keşfederek bir süre sonra kulakları elleri ve başparmakları ile benzer hareketler yapabilirler. Bu tekrarlar keşif zamanı olduğu için normaldir. Kulaklarını elleri ile kapatmak, parmakları ile sık sık kapatıp açmak, gözleri ile yaptığı hareketi destekleyebilir. Gözleri ile görme algısını keşfedip geliştirdiği gibi, elleri ve başparmakları ile kulaklarını kapatıp açması seslerin keşfine yardımcı olur.  El çırpma, alkış gibi hareketlerde bu keşiflerden biridir.

Bebeğiniz stres, korku ve benzeri durumlara saçları ile oynayarak tepki gösterebilir, katılma nöbetlerine tutabilir. Saç kaşıyarak ve çekerek çocuğunuz size negatif durumlar altında olduğunu anlatıyor olabilir. Bu durumu nasıl aşabiliriz? Ona tüylü bir oyuncak alınması, ellerini meşgul edecek oyunlara yönlendirilmesi doğru bir yaklaşım olabilir. Diş gıcırdatma da bu tepkilerden biridir. Kendini stresten bu şekilde uzaklaştırıyor olabilir. Uyurken diş gıcırdatmasının sebebi de stres olabilir. Bu durumu engellemek veya azaltmak için strese girdiği ortamlardan ve durumlardan bebeğinizi uzak tutabilirsiniz. Katılma nöbetleri de bebeğinizin strese maruz kalmasından kaynaklanıyor olabilir. Nefes tutma, hayal kırıklığı, korku, ağrı gibi hisler ile tetiklenebilir bir durum olan katılma da bebek hiperventilasyon (derin ve sık solunum) yapmaya başlayabilir. Bebeğin rengi maviye dönebilir ve sonradan kendi kendine düzelebilir. Bu durum 6 ay ve 4 yaş arasında daha sık görülebilir. Katılma nöbetlerinden sonra bebeğinizin dinlendirebilmek için, müzik dinletebilir, oyuncak veya başka bir araç gereç yardımı ile onu sakinleştirebilirsiniz. Bu durumlarda yiyecek vermek bebeğinize alışkanlık yaratabilir. Soğukkanlı davranmanız bebeğinize bu durumun normal bir durum olarak yansımasını sağlayabilir. Yaşadığınız bu durumu mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.

ÇOCUKLAR İÇİN ZARARLI OLABİLECEK BESİNLER

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin