Çocukların Cinsellikle İlgili Sorularının Uygun Şekilde Cevaplandırılması

by Bebek Melekleri

Anne ve babaların, çocukların kendilerine yöneltebilecekleri cinsel konularla ilgili soruların neler olabileceğini ve nasıl cevaplandırılması gerektiğini bilmeleri faydalı olacaktır. Bu sayede çocuklar, merak ettikleri konularla ilgili uygun şekillerde cevap alarak doğru şekilde bilgilendirilebilirler. Çocukların cinsellikle ilgili soruları doğru bir şekilde cevaplanmalıdır.

Çocuklar ilk cinsellik ile ilgili sorusunu ne zaman sorabilir?

Çocuklarda cinsellikle ilgili soruların ilk olarak 2 yaş civarında, cinsiyet farkıyla ilgili sorular olarak ortaya çıkabileceği söylenebilir. Çocuklar 3-4 yaşlarında bulundukları dönemde ise bu sorular doğumla ilgili konularda olabilir. Anne ve babaların, çocukların bu yöndeki sorularını cevaplarken mümkün olduğunca kısa şekilde en fazla şeyi anlatmaya dikkat etmeleri faydalı olacaktır.

Çocukların anne ve babalarına bu konu hakkında yöneltebilecekleri sorulardan biri, kız çocuklarının neden erkek kardeşleri gibi cinsel organının bulunmadığını merak edip bu yönde bir soru olabilir. Bu yöndeki sorulara, kızların ve erkeklerin ayrı fiziksel özelliklere sahip olduğu, kızların bu sayede anne olabildikleri, erkeklerin çocuk doğuramayacakları fakat bu sayede baba olabilecekleri yönünde açıklamalar yapılabilir.

Çocukların cinsellikle ilgili soruları nasıl cevaplanmalıdır?

Bebeklerin nereden geldiğini merak eden çocuklara ise bebeğin annenin içinden çıkacağı, bebeğin oluşması sonrasında büyümesi için annenin karnında bir yer olduğu ve yeterince büyüdüklerinde doğacakları açıklanabilir. Böylece çocuğun, hamile kadınların büyüyen karnı ile doğacak olan çocuk arasında bağlantı kurması sağlanabilir.

Çocuklar anne ve babalarına, bebeklerin anne karnına nasıl girdiği yönünde sorular da yöneltebilir. Bu yöndeki sorulara, anne ve babalarda bulunan hücrelerin birleşerek bebeği oluşturduğu söylenebilir. Bu birleşmenin nasıl gerçekleştiği sorusuna ise anne ve babaların birlikte yatmaları ve birbirlerini sevmeleri sonucu gerçekleşeceği söylenebilir.

Çocuklar, bulundukları gelişim dönemi nedeniyle aldıkları cevapları tam olarak anlayamasalar da, meraklarını bir miktar gidererek tatmin olabilirler. İlerleyen zamanlarda çocuklar, bu konu ile ilgili kavramları daha iyi anlayabilecekleri döneme geldiklerinde daha uygun şekillerde açıklamalar yapılabilir.

Anne ve babalar, çocukların cinsellikle ilgili konulardaki sorularını yanıtlarken çocuğun anlamakta zorlanacağı abartılı ifadeler ve benzetmeler kullanmamaya özen göstermelidir. Üreme konusu çocuklara açıklanırken, cinsiyetlerin farklılığını net şekilde belirtmek faydalı olacaktır. Cinsiyet farklarının açıklanması, çocukların kadın ve erkek anatomilerinin farklı olduğunu daha iyi anlamalarına da yardımcı olacaktır.

ÇOCUKLARIN CİDDİ HASTALIKLAR YAŞAMALARI VE ÖLÜM YORUMU ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocugun-cinsellikle-ilgili-sorulari

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin