Çocuklara Kendi Odalarında Yatma Alışkanlığı Kazandırmak

by Bebek Melekleri

Çocukların sağlıklı ve düzenli bir uyku alışkanlığı kazanabilmelerinde kendi odalarında, kendi yataklarında uyumayı alışkanlık haline getirmeleri yararlı olacaktır. Anne ve babaların çocuklara bu alışkanlığı kazandırmak için uygulaması faydalı olacak bazı yöntemlerden söz edilebilir. Çocuğum kendi odasında yatmıyor diyen anne babalar makalemize bakabilir.

Çocuğum kendi odasında yatmıyor ne yapmalıyım?

Çocukların kendi odalarında ya da kendi yataklarında uyumayı alışkanlık hâline getirmesi, hem çocuk hem de ebeveynler için birçok fayda sağlayacaktır. Çocukların bu alışkanlığı kazanabilmesi için anne ve babaların göz önünde bulundurmasında fayda olacak bazı bilgi ve tavsiyelerden söz edilebilir.

Öncelikle çocuğa bu alışkanlığı kazandırmak için anne ve babaların çocuğu tehdit etmemeleri, cezalandırmamaları ya da zor kullanmamaları gerekecektir. Çocuğun anne ve babasında gördüğü bu davranışlar, onun bu alışkanlığı kazanmasını daha da zorlaştırabilir.

Çocuğun odasını ilgisini çekecek şekilde hazırlamak kendi odasında yatması için onu heveslendirebilir. Çocuğun odasına onun sevdiği kahramanların posterleri, oyuncaklar, resimlerle donatmak ve çocuk bunların ne için olduğunu sorduğunda ona tüm bunların onun için olduğunu söylemek faydalı olabilir.

Kendi odalarında yatma alışkanlığı kazandırılan uygulamalar nelerdir?

Çocuklar kendi odalarında yatmayı kendileri istemezse anne-babaların çocuğa artık yeterince büyüdüğünü ve onun yaşındaki çocukların kendi odasında yatması gerektiğini belirten cümlelerle çocuğu ikna etmeye çaba sarf etmeleri yararlı olabilir. İkna etmeyi yönelik cümlelerin ardından bazı çocuklar, anne ve babasının birlikte yattığını, kendisinin de onlardan ayrı yatmak istemediğini söyleyebilir. Böyle durumlarda ebeveynlerin, kendilerinin de küçükken anne ve babalarından ayrı yattığını, anne ve babanın birlikte yatmasının normal olduğunu çocuğa belirtmeleri yararlı olabilir.

Çocuğun kendi odasında yatmaya başladığı ilk günlerde, çocuk uyuyana kadar anne ya da babasının yanında kalmasını isteyebilir. Anne ve babaların bu isteği geri çevirmeden çocuğun uyumasını kolaylaştıracak masal anlatma, hikâye okuma gibi aktiviteleri gerçekleştirmeleri, çocuğun bu alışkanlığı kazanması için yardımcı olabilir. Çocuk kendi odasında uyumaya başladığında ise ebeveynlerin onu takdir eden ve cesaretlendiren sözler sarf etmesi, alışkanlığın pekişmesini sağlayabilir.

Bu alışkanlığı kazanma sürecinde uyanıp ağlayarak anne ve babasının yanına gelen çocukları, ebeveynlerin tek seferlik bile olsa kendi yanlarında uyumasına müsaade etmemeleri, çocuk tekrar uyuyana kadar o kendi yatağındayken onun yanında bulunmaları daha faydalı olacaktır.

Bu süreçte çocuklar anne ve babalarının yanında yatabilmek için bazı korkularının olduğunu söyleyebilir. Bu, büyük ihtimalle gerçek olmayacak, çocuğun anne ve babasının yanında yatmak için geliştirdiği sanal korkulardan biri olacaktır. Böyle durumlarda çocuğun odasına gece lambası gibi aydınlık sağlayacak malzemeler koymak ya da çocuk uykuya dalana kadar yanında bulunmak faydalı olabilir.

ÇOCUK BAKIMI İÇİN YARDIMCI İŞE ALMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocugum-kendi-odasinda-yatmiyor

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin