Okul Döneminde Çocuklara Yardımcı Olmak

by Bebek Melekleri

Ebeveynlerin okuma çağına gelmiş çocuklarına ve öğretmenlerine saygı duyarak, çocuklarının öğrenmelerini olumlu etkileyecek davranışlarda bulunmaları, çocuklara fayda sağlayacak en önemli eylem olabilmektedir. Çocuğu okula alıştırmak için ona karşı hassas davranmamız gerekmektedir.

Çocuğu okula alıştırmak için ne yapmalıyız?

Öğrenme konusunda baskı kurmak, tepki göstermek ve hatta eleştirmek ebeveynlerin yapabileceği en olumsuz davranışlardan olabilir. Baskı yerine, çocuğun öğrenmesine destek olmak ve çabalarını desteklemek daha olumlu sonuçları da beraberinde getirecektir. Bu sebeple okul çağına gelmiş çocuklara, çalışması yönünde sık sık baskı kurmamak gerekebilir. Onların hâlen oyun oynama dönemlerinde olduklarını unutmamalı ve çalışmanın yanında oyun da oynayabilecekleri zaman ve alanın tesis edilmesi gerekmelidir. Öte yandan çocukları programlı yaşamaya yönlendirmek, hem oyun oynamaları hem de çalışabilmeleri açısından faydalı olabilir. Çok çalışmak yerine dikkat edilmesi gereken husus, verimli çalışmak olmalıdır. Çocuklar genelde okuldan döndükten hemen sonra yorgunluklarını atmak için dikkatlerini oyuna veya dinlenmeye verebilirler. En fazla 1 saat sürmesi koşuluyla bu oyunlara izin vermek ve ardından ders çalışmalarını sağlamak faydalı olabilir.

Okul döneminde çocuklara nasıl yardımcı olabiliriz?

Ders çalışmaya alışma sürecinde çocuklarla aynı masayı paylaşmak dikkatlerini dağıtabilir, bu nedenle onları sakin ve yalnız kalacakları bir çalışma ortamını yaratmak önemlidir. Okul dönüşünde çocuklara okul başarısının sorulması yerine, gününün nasıl geçtiği sorulması faydalı olabilir. Örneğin “Dersler nasıldı, yapabildin mi?” demek yerine “Günün nasıl geçti, neler yaptınız okulda?” gibi genel sorular sorulabilir. Soruları sorarken ilginizin doğrudan çocuğunuzda olduğunu ona hissettirmelisiniz. Böyle bir anlayış çocuğunuzun kendisine olan güvenini sağlamlaştıracak ve akademik başarısını da olumlu etkileyecektir. Özellikle okul döneminin ilk evreleri çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma açısından önemli olabilmektedir. Çocuklara kitap okumayı özendirmek amacıyla akşam ailece 1-2 saat kitap okuma seansları düzenlenebilir. Hafta sonlarının aile etkinliklerine ayrılması da çocuklar için olumlu bir durumdur. Piknik, balığa çıkmak, kır gezileri, sinema, tiyatro, basketbol ya da futbol maçları gibi etkinlikler böyle zamanlarda tercih edilebilir. Aynı zamanda çocukların öz güvenlerini sağlamlaştırmaları için onları ders ve okul dışında da başarılı olabileceği etkinliklere, sportif branşlara yönlendirebilirsiniz. Ok atmada ya da basketbolda, yüzmede ya da koşuda başarılı olan bir çocuğun öz güveni, derslerinde de başarılı olmasını sağlayabilmektedir.

OKUL DÖNEMİ VE OKULA BAŞLAMA ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin