Küçük Çocuklarda Normal ve Anormal Cinsel Davranışlar

by Bebek Melekleri

Cinsel Davranışlar Okul öncesi dönem bir çocuğun cinsel merakının en yüksek olduğu dönemdir. Bazı çocuklar gelişimleri açısından normal kabul edilen davranışlardan fazlasını sergileyebilir. Bu gibi bir durumda ebeveynlerin neyin normal neyin anormal olduğunun ayırdına varabilmeleri için bu konular hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Cinsel Davranışlar Okul öncesi çocukların normal cinsel davranışları nelerdir?

Bebeklikle başlayan cinsel gelişim süreci ergenliğin bitişiyle birlikte tamamlanır. Çocuklarda okul öncesi ilk beş-altı yıl cinsel merak en yüksek seviyedir. Altı yaş itibariyle çocukların cinsel merakı ergenlik dönemine kadar sakin kalabilir. Okul öncesi dönem tüm cinsel yaşam için temel niteliğinde olduğu için ebeveynlerce hassasiyetle yönetilmesi gereken bir süreçtir. Tüm ebeveynlerin çocuğunun cinsel gelişiminde sergileyebileceği davranışları, neler hissedebileceğini veya neleri merak edebileceğini bilmesi gerekir. Bu durum yalnızca çocuğu anlamak ve yönlendirmek için değil bir olumsuzluk varsa bunu önceden sezmek için de önemlidir. Herhangi bir olumsuz durum olması hâlinde bilgili bir ebeveyn müdahale ederek ileriki yaşlardaki cinsel yaşamı etkileyecek problemlerin ortaya çıkmasına engel olabilir.

Okul öncesi dönem çocuğun kendi bedenini ve diğer bedenleri keşfetme arzusu içinde olduğu dönemdir. İlk olarak keşfe kendi bedenlerinden başlayan çocuklar zamanla karşı cinse karşı da merak duyarlar. Cinsel bölgeleri merak etmek, gözlemlemek, arkadaşlarıyla doktorculuk tarzı oyunlar oynamak bu dönemde sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Çocuğunuzun bu dönemde bir arkadaşına cinsel organını gösterdiğini fark ettiyseniz endişe etmek yerine sakinlikle karşılamalı ve kızmamalısınız. Bunu sadece merak duygusu ile yaptıkları için gerekli açıklamaları yapmalı ve dikkatlerini başka yöne çekerek kontrolü elinize almalısınız. Çocuğunuzun bu dönemde yaşıtlarına veya yetişkinlere dokunmak, sarılmak, öpmek için hevesli olması genellikle bu meraktan kaynaklanır.

Çocuğunuzun özel bölgelerin sınırlarını öğrenmek için meraklı davranması bu dönemde oldukça doğaldır. Ancak davranışlarında bazı anormallikler gözlemliyorsanız bu harekete geçmeniz gereken bir durumun sinyalleri olabilir. Çocuğunuz okul öncesi dönemde bilmesi gerekenden fazla cinsel bilgiye sahipse bu durum cinsel içeriklere tanık olduğunun habercisi olabilir. Çocuklarda gözlemlenen normalden fazla bilgili olma durumu bir istismarın habercisi olabileceği için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Okul öncesi bir çocuğun cinsel ilişkiye dair bilgi sahibi olması ve hatta bu konuda denemeler yapması direkt olarak bu durumla ilişkilendirilebilecek bir konudur.

Eğer çocuğunuzun cinsellik konusunda anormal davranışlar sergilediğini düşünüyorsanız bunu kendi başınıza çözmeyi denemek yerine bir uzmandan destek almayı denemelisiniz.

Kardeşlerin Kendi Aralarındaki Çatışmalara Çözüm Getirebilmeleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin