Bebeklerin memeden kesilme süreci vardır. Bebeklerin sütten kesilme işlemi, annelerin üzerlerinde hissettikleri bebek bakımı sorumluluğunun verdiği stresi arttırabilir. Ancak yapılabilecek bazı sütten kesme yöntemleriyle süreci sağlıklı atlatabilirsiniz.

Meme dışında beslemeye başlamak ve sütten kesilmesini sağlamak için genelde iki temel devre izlenmektedir. Annelerin bu süreçte sakinliklerini korumaları ve bebeklerine olan sevgilerini (özellikle memeden kesilme döneminde) onlara daha da fazla göstermeleri hem anne hem de bebek için en iyisidir.

Bebeklerin memeden kesilme süreci nasıl gerçekleşir?

İlk devre genellikle bebeğinizi başka kaynaktan gelen süte (inek) ya da mamalara alışmasını sağlamakla geçmektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki memeden süt içerek beslenmeye alışmış çocuğunuza bu alışkanlığı kazandırmak zaman alabilir. Bu nedenle tamamen sütten kesmeyi düşündüğünüz günden önce bu alıştırmalara başlamalı ve zamana yaymalısınız. Aniden sütten kesilen bebeklerin durumdan hiç de hoşnut olmayacağını bilmeli ve bu durumun sizin de sağlığınızı olumsuz yönde etkileyeceğini bilmeniz gerekir. Eğer alıştırma yöntemi olarak biberonu tercih ettiyseniz ilk yaş gününde ya da biraz daha sonraki günlerde biberondan da kesmelisiniz.

Daha önceden bebeğinizi hiç biberon ya da başka bir şeyle beslenmeseydiniz, bebeğinizin sütten kesilmesi daha yavaş ve meşakkatli bir süreçte yaşanacaktır. Bu gibi durumlarda yöntem olarak, bir öğün emzirmeyi atlayıp bebeğinizi bir süre aç bırakmak denenebilir. Bu işlemi birkaç gün tekrarlar ve aç olan bebeğinize sadece alternatif besin öğeleri sunarsanız sütten kesilme sağlanabilir.

Diğer bir yöntem ise ilk altı aydan önce ara ara kendi sütünüzü (su ve mama da olabilir) biberon ya da benzer bir yöntemle bebeğinize vermenizdir. Bu yöntemde inek sütü ve sulandırılmış meyve suyunun da verilebileceği doktorlar tarafından söylenebilmektedir.

İlk devreden sonra karşınıza ikinci devre yani emzirmeyi azaltma gelecektir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken konu zorunlu hâller dışında bebeğinizi aniden sütten kesmemeniz gerektiğidir. Bu hem memelerinizde tahmin edilemeyecek hasarlara neden olabilirken (sızıntı, ağrı, şişme, enfeksiyon, süt yollarının tıkanması, kütle gibi) bebeğinizi de ruhsal açıdan zorlayacaktır. Yapmanız gerekense planladığınız sütten kesme gününden önce emzirmelerinizi azaltmanızdır. Bunu başarabilmek için emzirme sayınınızı zaman içinde birer birer azaltmanız gerekebilir. Böylece bu süreçte bebeğinizin, azalan emzirme sayılarına karşı nasıl tepkiler verdiğini de gözlemleme şansınız olacaktır.

Tüm bunların yanında annelerin genel olarak endişelendikleri konuların başında emzirmeden kesmenin, bebekleriyle aralarındaki sevgiye zarar verip vermeyeceğidir. Bu çoğu zaman yersiz bir endişedir. Bebeklerinizi yukarıdaki süreçlerde normalden daha fazla sevmeniz ve onlara bunu göstermeniz tüm süreçlerin sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasını da kolaylıkla sağlayacaktır.

Doğum sonrasında annenin yaşayabilecekleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler