Bebekleri Yatıştırmak ve Uyutmak İçin İpuçları

by Bebek Melekleri

Bazen bebeklerin ne istediğini anlamak çok zor olabilir. Onu rahatlatabilmek için ebeveyn çok şey yapar ama işe yaramayabilir. Bu tip durumlarda bazı ufak hareketler ebeveynlere yardımcı olabilir. Bebekleri yatıştırmak için ne yapabilirsiniz gelin bakalım.

Bebekleri yatıştırmak için ne yapabilirim?

Bebekler için anne kucağı en güvenli, huzurlu yerdir. Bebek huysuzlaşırsa onu yatıştırmak için ebeveyn kucağına alabilir. Bunu yaparken ebeveyn bir kolunu bebeğin poposunun altından geçirip diğer kolunu omzuna dayanan başına destek olarak kullanabilir. Bebek bu şekilde tutulduğunda annesinin kalp atışlarını duyacağı için rahatlayacaktır.

Fiziksel temas, çocuğu yatıştırmak için iyi biri çözümdür. Bebeğin vücudunu okşamak, hafifçe poposuna vurmak onu rahatlatabilir. Bazen bebekler hareketsizlikten hoşlanmayabilir. Böyle bir durumda bebekle birlikte odada gezinmek yararlı olabilir. Gezerken onunla konuşmak, ona şarkı söylemek de güzel olacaktır. Bebekle oturulan, sallanan sandalye de bebeği sakinleştirebilir.

Bahsedilen bu fikirler her çocuk için geçerli değildir. Bu yüzden ilk başta anne başarısız olabilir. Bebeğine yararlı olan şeyi bulabilmek için denemeye devam etmelidir. 

Sık sık ağlayan bir bebeği yatıştırabilmenin en iyi yolu, keyifli olduğu zamanlarda yapmaktan hoşlandığı şey neyse onu yapmaktır.

Bazen bebekler huysuz oldukları için ya da başka sebeplerden ötürü uyumamakta direnebilirler. Böyle zamanlarda bebek, uyumak için annesiyle olan zamanları tercih edecektir. Annenin sıcaklığı,  narin hareketleri, söylediği ninni ya da çıkardığı sesler onun yatışmasına olanak sağlayacaktır.

Bebeği uyutmanın en iyi yöntemlerinden biri, sıcak suyla banyo yaptırmaktır. Sıcak bir havluyla kurulanan bebek, masaj yapılarak rahatlatılır ve uyumasına olanak sağlanabilir. Emzirmek de, bebeği uyutmak için faydalı bir yoldur. Emmek ya da biberonla beslenmek onu gevşeteceği için bebek yatışıp uyuyacaktır.

Bazen hareket de bebeklerin uyuması için yeterli olabilir. Bebeği pusetinde ya da arabada gezdirmek yararlı olabilir. Yine annenin vücuduna bezlerle yapacağı bir askıya bebeğini sararak gezdirmesi de uyumasına yardımcı olabilir. Anne, çocuğun düşmemesi için askıyı sağlam yaptığından emin olmaya dikkat etmelidir.

BEBEĞİN BÜYÜLEYİCİ GELİŞİMSEL SÜRECİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

bebekleri-yatıstırmak

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin