Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Olur?

by Bebek Melekleri

Bebeklerde konak tedavisi yapılması gerekiyor. Konakla mücadelede kullanabileceğiniz alternatif tedaviler, dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası makalemizde…

Öncelikle mücadeleye bebeğinizin cildine zarar vermeyen, bebekler için özel üretilmiş yumuşak bir saç fırçası almakla başlayabilirsiniz. Bunun yanında kullanmanız gereken bir diğer ürünse bitki özlü pişik önleyici krem ve yumuşak bir banyo süngeridir.

Pişik kremlerinin içeriğinde bulunan çinko ve lanolin, kızarıklıkları önlemeye yardımcı olur. Bitki özlü pişik kremini saç derisine sürerek ellerinizle iyice yayın ve dairesel hareketlerle masaj yaparak saç derisine nüfus etmesini sağlayın. Kremin yüzeyde bir gece beklemesi daha etkili olacaktır. Ertesi gün bebeğinizin saç derisini tahriş etmeyecek bir sünger yardımıyla saç derisini yumuşak hareketlerle bastırmadan yıkayınız. Ardından yumuşak saç fırçasıyla tarayarak bu kabuklardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Bir diğer alternatifse, bebeğinizin saç derisine saf zeytinyağı veya vazelinle de masaj yapabilirsiniz. Aynı zaman da eczaneden temin edebileceğiniz, cildin keratin seviyesini düzenleyen ve tekrar konak oluşumunu engelleyip nemlendiren, bebeklerde konak giderici şampuanla da bebeğinizin konaklarından kolayca kurtarabilirsiniz. Bir diğer önemli alternatifse doktorunuza yazdırdığınız bebek losyonunu sürerek yine yukarıda anlattığımız gibi bir gece bekleterek aynı tarama işlemiyle sonuç alabilirsiniz.

Bir önemli husus da şudur ki; bebeğinizin hassas bir derisi olduğunu unutmayın ve konaklarını kesinlikle tırnaklarınızla, ellerinizle temizlemeye çalışmayın. Ellerinizle temizlemeye çalıştığınız takdirde istenmeyen bir enfeksiyona yol açabilirsiniz. Bu hareket bebeğinizin saç derisindeki enfeksiyonu arttırmakta ve ardından kabuklanmayı çoğaltmaktadır.

Saç derisinde bulunan pullanma azalıncaya kadar haftada en az iki kere bebeğinizin saçını yıkayın. Bazı şampuanların içeriğinde salisilik asit bulunmaktadır. Bu tür şampuanlar deriden emilerek kana karışabilir, bu durumda bebeğinize zarar verebilir. Şampuan kullanırken bu maddenin içerisinde olup olmadığına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Hiçbir şampuanı, kremi ya da losyonu doktorunuza danışmadan bebeğinizin saç derisinde kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

Bebeklerde emzik kullanımı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler