Bebeklerde İştahsızlık

by Bebek Melekleri

Bebeklerde İştahsızlık Katı beslenmeye geçişle birlikte bebeklerin beslenme düzenine yeni besinler dâhil olur. Dokuzuncu aya gelindiğinde bebeklerin süt ihtiyaçları azaldığı için alması gereken besleyici öğeleri farklı kaynaklardan karşılarlar. Bebeğiniz dokuzuncu ayındaysa ve programına çeşitli besinler dâhil olduysa yeteri kadar beslendiğine emin olmak için bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Bebeklerde iştahsızlık neden görülür?

Bebekler süt harici besinleri tüketmeye başladıklarında her tadı alması için pek çok besin denetirsiniz. Başlarda tattırdığınız besinlerden kendisine bazı favoriler seçerek, sürekli onları yemek istemesi oldukça normaldir. Bazı besinleri sürekli olarak tüketmesi bazı vitamin ve mineralleri alamaması gibi bir duruma sebep olur. Bu yüzden bebeğinizin beslenmesi konusunda özenli davranmanız ve bazı yöntemleri deneyerek çok çeşitli beslenmesini sağlamanız yerinde olacaktır.

Bebeğiniz sürekli olarak bir şeyi tüketmek istiyorsa bunun zamanla değişecek bir durum olduğunu bilin ve rahat olun. Eğer sürekli olarak makarna yemek isteyen bir bebeğiniz varsa bunu engellemek yerine nasıl daha besleyici hâle getirebileceğinize kafa yormalısınız. Tam tahıllı veya sebzeli ürünleri deneyebilirsiniz. Bebeğinize çok sevdiği besini verirken bazı ek besinleri de içine katmanız farkına varmadan itiraz ettiği şeyleri yemesi için iyi bir yöntemdir. Bebeğiniz kek yemekten hoşlanıyorsa içeriğine besin değerleri açısından yüksek tahıllar, kuru meyveler veya havuç gibi besinleri eklemeyi deneyebilirsiniz.

Bebekler yemek konusunda oldukça seçici olabilir. Bebeğiniz seçici olduğu için siz de sürekli olarak aynı besinleri vererek sıkılmasına sebep oluyor olabilirsiniz. Bu yüzden beslenmesine yeni yemekler dâhil etmeyi deneyebilirsiniz. Bu durumda takıntılı biçimde tükettiği besini aramayacak hâle gelebilir. Yemek yemeyi reddettiği zamanları değiştirmek de bir çözüm olabilir. Çocuğunuzun sizinle birlikte sofraya oturmasını sağlayarak pek çok besinden yemesi için teşvik edebilirsiniz.

Bebekler neden iştahsız olur?

Anne sütünü veya sütü ve katı besini aynı anda almak bebeklerin katı besinlere karşı iştahsız olmasına neden olabilir. Bebeğinizin katı besinleri reddediyor oluşu veya sadece belli başlılarını tüketiyor oluşu aslında sütle karnını doyurmuş olmanızdan kaynaklanabilir. Ayrıca öğün arasındaki atıştırmalıklar da bebeğiniz için hazırladığınız öğünlerin reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebeple ara öğünler, ana öğünlerin önüne geçmeyecek şekilde planlanmalıdır.

Bebeğinizde sürekli olarak iştahsızlık hâli gözlemliyorsanız bu durum tıbbi bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Eğer böyle bir durumu sürekli olarak gözlemiyorsanız doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Artık Emmek İstememek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

bebeklerde-iştahsızlık

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin