Bebeklerde Görülebilecek Banyo Korkusu

by Bebek Melekleri

Bebeklerde görülebilecek bir diğer şey banyo korkusudur. Bebeklerin banyo korkusu yaşaması olağan bir durumdur. Bebeğinizi korkusuyla ısrarla yüzleştirmek yerine anlayışlı ve sabırlı olup bazı noktaları göz önünde bulundurarak bebeğinizin bu korkuyu yenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde görülebilecek banyo korkusunun sebebi nedir?

Banyo korkusu yaşayan bebeğin, bu korkuyu yenebilmesi için ona yardımcı olabileceğiniz basit noktalardan söz edebiliriz.

Bu süreçte göz önünde bulundurmanız gereken ilk konu sabırlı olmanızdır. Bebeğiniz, bu sürecin sonunda mutlaka banyo korkusunu yenecektir fakat süreç çok uzasa da sabırlı olup bebeğinizin yanında olduğunuzu, onun güvende olduğunu hissettirmeniz önemlidir. Bebeğinizi zorlamadan ve ona baskı yapmadan, onun istediği sürede bu süreci tamamlamanız hem bebeğiniz hem sizin için durumu fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin banyoda olduğunu kabullenmesini kolaylaştırmak için, onu suyla karşılaştırmadan önce banyoda kuru bir ortam oluşturabilirsiniz. Evin diğer odalarına benzer bir ortamda olduğunu bebeğinize hissettirmeniz banyoya alışma sürecini kolaylaştırabilir. Bunu yaparken banyonun ıslak kalıp bebeğin kayma olasılığı da bulunduğundan banyonun zeminine kuru bir havlu serdikten sonra bebeğinizi banyoya sokabilirsiniz. Eğer çıplak olmaktan hoşlanan bir bebekse, kıyafetlerini çıkarıp sevdiği oyuncaklarını yanına vererek banyoda bulundurmanız onun eğlenceli bir ortamda bulunduğuna ikna olmasında kolaylık sağlayacaktır. Kıyafetleri çıkarıldığında huysuzlanan bir bebek ise, kıyafetlerini çıkarmak için ısrarcı olmanız mevcut dönemi zorlaştırabilir. Fakat banyo her ne kadar kuru olsa da bebeğiniz banyodayken onun yanından ayrılmamanız gerektiğini asla unutmamalısınız.

Bebeğinizi yıkamadan önce, onu ortama alıştırmak ve nasıl bir deneyim yaşayacağına örnek oluşturmak için bebeğiniz yanınızdayken bir banyo oyuncağını, yaptığınız her şeyi bebeğinize anlatarak yıkamanız da faydalı bir teknik olabilir.

Banyo korkusunu yok etmeye çalıştığınız bu süreçte bebeğinizin su ile beraber çeşitli oyunlar oynamasını, oyun ile suya alışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz banyoya girmemekte ısrarcı ise mutfakta veya evin diğer odalarında leğen benzeri bir kabın içine su doldurarak oyuncaklarını suda oynamasını sağlayabilirsiniz. Suyla beraber oyunlar oynayarak suyun eğlenceli bir şey olduğuna onu ikna etmeyi başarabilirsiniz.

Bu yöntemleri uygularken bebeğinizin rahatça oturabiliyor olması büyük avantaj sağlayacaktır. Tabii ki tüm bunları gerçekleştirirken bebeğinizi bir an olsun yalnız bırakmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bebeğin dil gelişimini desteklemek için yapılabilecek aktiviteler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler