Bebekler için Araba Koltuğu Seçimi

by Bebek Melekleri

Bebekler için araba koltuğu seçimi önemli bir konudur. Bebeğinizle eve geldiğiniz ilk günden itibaren dışarıya çıkma ihtiyacı hissettiğinizde bebeğinizin hem güvenliği hem de yasalar böyle gerektirdiği için arabada, bebek koltuklarını kullanmak zorundasınızdır.

Bebeğinizi, bebek koltuklarından ziyade arabanın kendi koltuğuna ya da kucağınıza almanız herhangi bir kazada hem sizin hem de bebeğinizin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle bilinçli davranmalı ve araba koltuklarının size uygun olanını seçmelisiniz. Bebeğiniz için araba koltuğu edinmenin en uygun zamanı henüz gebelik evresidir. Böylelikle sürpriz olabilecek bir doğumdan sonra, eve geldiğinizde bebeğinizin koltuğu hazır olacaktır. Bebek araba koltuklarında, piyasada birçok seçenek vardır. Bu seçenekler arasında size en uygun olanını seçmeniz bebeğinizin güvenliği açısından son derece önemlidir.

Karar vermeniz gereken ilk seçim, küçük bebekler için olan araba koltuklarını mı yoksa ayarlanabilir koltukları mı almak istediğinizdir. Mümkünse satın alacağınız koltuğu arabanızda denemelisiniz, böylece doğru olanı almanız daha kolay olabilir. Eğer birden fazla aracınız varsa, araç sayınız kadar bebek koltuğu almanız en güvenli tercihtir. Tek bir bebek koltuğu alacaksanız, koltuğa uygun pek çok taban satın alabilirsiniz.

Bebekler için araba koltuğu seçimi nasıl yapılır?

Küçük bebekler için olan koltuklar, çoğunlukla 10 ile 15 kilogram arasındaki bebekler için tasarlanmışlardır. Bu tür koltuklar sadece arabanın arkasına, oturduğu araba koltuğunun yüzüne bakacak şekilde yani normal oturma düzenin tam tersi yönüne yerleştirilebilirler. Bu koltuklar bir manivela yardımıyla tabanından alınıp taşınabilir, böylece bebeğinizi henüz evden çıkmadan koltuğuna güvenli bir şekilde yerleştirebilir ve koltuğu arabanızdaki tabanına götürüp koyabilirsiniz. Araba koltukları, tabanından ayrılabildiği için günlük hayatınızda da kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı puset modelleri de araba koltuk tabanlarına uygundur. Diğer bir tür ise ayarlanabilir koltuklardır. Bunlar hem arabanın önüne hem de arkasına bakacak şekilde araba koltuğuna sabitlenebilmektedirler. Ayarlanabilir koltuklar, diğer türe göre daha fazla kiloya sahip bebek tarafından kullanılabilir. Bu tip koltuklar arabanıza genelde 5 farklı kayış noktasından bağlanabilirler, bu koltukları da almadan önce denemeli ve arabanıza uygunluğunu test etmelisiniz. Bazı durumlarda bebek koltuklarının, araca bağlantısını sağlamak göründüğünden daha çetin bir iştir.

Araba koltuklarının son kullanma tarihi olduğunu unutmamalısınız. Bu süre genellikle 6 yılla sınırlandırılmıştır. Görünürde sağlam olan bir araba koltuğunun mekanizmaları eskimiş ve kaza anında yeterli güvenliği sağlama garantisi ortadan kalkmış olabilir. İkinci el bir araba koltuğu alırken bu hususlara dikkat etmekte fayda vardır. Diğer yandan ne tür bir araba koltuğu istediğinize karar verdikten sonra alışveriş yaparken bazı noktalara da dikkat etmenizde yarar vardır. Bebekler dışarıdayken her an kusabilirler, yemeklerini etrafa sıçratabilirler ve tükürebilirler. Bu yüzden, lekelerin kolay temizlenebileceği kumaşlara sahip koltukları tercih edebilirsiniz. Araba koltuklarının, güvenlik standartlarına tam olarak uyum göstermelerine de dikkat etmeniz gereklidir.

Bebeğinizle yolculuk yaparken bilmeniz gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler