Bedenini Keşfetmesine Yardımcı Olun

by Bebek Melekleri

Bebekler dünyaya geldiklerinde beden kontrollerini sağlayamazlar. 19 haftalık bir bebek, vücudunu kontrol etmedeki ilk adımları bu evrede atmaya başlar. Bebeğinize vereceğiniz destek onun çevresini daha kolay keşfetmesini sağlayabilir. Bebekler bedenini nasıl keşfeder gelin bakalım.

Bebekler bedenini nasıl keşfeder?

Bebekler ilk doğduğunda, dış dünyayla iletişimlerini duyu organlarıyla sağlar. İlk aylarda kendi isteğiyle hareket edemeyen bebek, çevresini gözlemleyerek başkalarının neler yaptığına bakar. Ayrıca ilk aylarda sinir sistemleri yeteri kadar gelişmediği için vücutlarının kontrolünü sağlayamazlar. Fakat bebeklerin keşfetme ihtiyacı, onları gün geçtikçe vücutlarını kontrol etmeye iter. Etraflarındaki hareketleri gözlemleyen çocuklar ellerini ve kollarını nasıl kontrol edeceklerini yavaş yavaş öğrenmeye başlarlar.

19 haftalık bir bebeğin sinir sistemi nasıldır?

19 haftalık bir bebeğin sinir sistemi, vücudunu kontrol edecek kadar gelişmiştir fakat yine de ellerini,  kollarını ve bedenini istediği gibi hareket ettiremez. Bebeğin bunu sağlayabilmesi için egzersiz yapması gerekir. Bebekler bu haftalarda cisimlerin hareketlerini takip ederek onları taklit etmeye başlarlar. Özellikle de tekrar eden hareketler dikkatlerini çeker. Bebek eline aldığı bir cismi ileri geri ve sağa sola hareket ettirerek yavaş yavaş vücudunu kontrol etmeye başlar. Bebeğinizin bu kontrollerini hızlandırması için onu sabit bir yere yatırarak küçük alıştırmalar yapabilirsiniz. Bebeğinizi sert bir yüzeye yüzüstü koyun. Sevdiği bir oyuncağı, bebeğinizle arasında mesafe olacak şekilde gözünün önüne yerleştirin. Bebek, oyuncağa ulaşabilmek için ileriye doğru hamleler yapmaya çalışacaktır. Çocuğunuz yaptığı ilk denemelerde başarısız olabilir. Bebeğiniz ileriye doğru hareket ettiğinde poposundan yavaşça iterek ona destek olabilirsiniz. Bebeğiniz bu haftalarda emeklemeye başlamadıysa endişe edilecek bir durum yoktur. Normalde bebekler 19. haftadan sonra emeklemeye başlarlar. Fakat yapacağınız küçük alıştırmalarla bebeğinizi emeklemeye hazırlayabilirsiniz.

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

bebekler-bedenini-nasıl-kesfeder

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin