Bebekle Sohbet Etmek

by Bebek Melekleri

Bebekle sohbet önemlidir. Bebeğiniz ilk aylarda sizi dinliyor gibi görünse de genelde sizi anlamaz. Ancak anlamadığı için iletişim kurmamak doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü doğduğu günden itibaren bebeğinizle kurduğunuz iletişim bebeğinizin dil gelişiminin temelini oluşturur.

Bebeğinizle iletişim kurmak ilk aylarda sizi anlayamayacağı için anlamsız geliyor olabilir. Ancak bebeklerin algısı doğdukları günden itibaren oldukça açıktır. Çevreleri izleyerek ve dinleyerek anlamlandırmaya çalışırlar. Bebeğinizle aranızda uzun vadede etkili bir iletişim kurmanın yolu onunla sıklıkla konuşarak buna onu alıştırmak olabilir. Bebeğinizin bakımını yaparken ona neler yaptığınızdan bahsedebilirsiniz. Ev işleriyle ilgilenirken bebeğinize izlediğiniz adımları anlatmak anlamasını sağlamasa da ileride bir şeyleri anlamlandırmasının temelini oluşturabilir.

Bebekle sohbet nasıl edilir?

Bebeğinizle iletişim kurarken seçtiğiniz konuşma tarzı ve ses tonunuz önemlidir. Bir yetişkinle konuştuğunuz türde bir ses tonu ve üslupla bebeğinizle konuşmanız genellikle ilgisini çekmez. Bebeğinizle konuşurken basit ve net kelimeler seçmelisiniz.  Basit kelimelerden oluşan kısa cümleler bebeğinizin dil gelişimi açısından idealdir. Bebeklerin çoğu tiz sesleri daha çok sever. Bu yüzden kadınların seslerinden, erkeklerin seslerinine göre daha çok hoşlanırlar. Bu yüzden bebeğinizle konuşurken sesinizi tizleştirerek dikkatini üzerinize çekebilirsiniz. Genelde tiz ses bebeklerin hoşuna gitse de bu durum her bebek için geçerli değildir. Pes seslerden hoşlanan bebekler de vardır. Bebeğinizin sevdiği ses tonunu zamanla verdiği tepkileri gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Bebeğiniz söylediklerinizi anlayabilecek dönemlere geldiğinde hâlâ sizi anlamadığını düşünüyorsanız bunun için kaygılanmamalısınız. Bebeğinizin söylediklerinizi anlamlandırmasını etkileyen pek çok faktör olabilir. Beslenme, uyku veya bakımı açısından bir sorunu olmadığına emin olduktan sonra tekrar iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Bebeklerin yoğunlaşma süreleri oldukça düşüktür. Bu yüzden her seferinde size yeteri kadar odaklanamayabilirler.

Yanıtlayamayacak olsa da ona sorular sorun. Bir yanıt beklemiyor olsanız da ilk dönemlerden itibaren sorduğunuz sorulara tepki vermesi için bir süre bekleyin. Bebeğiniz büyüdükçe sorularınıza yanıt verir hâle gelecektir. Bebeğinizin çıkardığı sesleri taklit etmeniz de onu keyiflendirip dil gelişimini destekleyecektir.

Bebeğinizle iletişim kurarken müzikten de yararlanabilirsiniz. Müzik bebekler için ilgi çekicidir. Bebeğinize ritmik sesler mırıldanmanız onu keyiflendirecektir.

Başlarda bebeğinizle bebek dilinde konuşmak daha ilgi çekici olduğu için ilerde sizi dinleyip anlaması için temel oluşturabilir. Bebek dilinde konuşmaktan çekinmeyin, bebeğinizi keyiflendiriyorsa deneyin.

Bebeğinizle sürekli iletişim hâlinde olun ve konuşun. Ancak onun da yorulabileceğini unutmayın. Bebeğinizin yorulduğunu düşündüğünüzde ona dinlenme fırsatı verin.

Bebek kangurusu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler