Bebeğinizin dışarıdaki güvenliğini sağlamak adına alabileceğiniz en önemli kararlardan biri, iyi bir bebek puseti seçimi olabilir.

Bebek puseti seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

Puset satın alırken dikkat etmeniz gerekenlerin başında, kent yaşamına uygun bir yapıda olması gelmektedir. Otobüse ya da metroya binerken pusetinizi tek bir hamlede katlamanız gerekebilir. Bunların yanında aracınızın bagajına sığması için de ergonomik ve katlanabilir bir puset tercihinde bulunabilirsiniz. Tek parça ve büyük pusetler taşınabilirliği kısıtlı bir yapıda olduklarından tercih sebebinizi de değiştirebilmektedir. Yenidoğan bebekler için tercih edeceğiniz pusetin arkaya yeteri kadar yatabilmesine dikkat etmelisiniz. Böylece bebeğinizin uyuyacağı zamanlarda pusetini bu pozisyona göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yeni doğmuş bebekler dik oturma pozisyonuna geçemediklerinden çok fonksiyonlu bir puset tercih sebebiniz olabilir. Yine yenidoğan bebekleriniz için araba koltuğu olarak da kullanılabilen çok amaçlı puset modelleri mevcuttur.

Koşu yapan anneler için tasarlanmış puset modelleriyse beş-altı aylık çocuklardan itibaren tasarlandıklarından daha küçük bebekler için uygun değildir. Seyahat eden bir aileyseniz, buna uygun modelleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Bazı araba modellerinin koltukları, pusetlerle uyumlu olacak şekilde tasarlanırlar. Eğer araba koltukları puset takmaya uygun değilse, araba koltuğuyla bağlantısını sağlayacak bağlantı noktalarını almanız gerekmektedir. Diğer taraftan bebeğinizle uçak seyahati yapma niyetiniz varsa araba koltuğu uyumlu pusetleri tercih etmeniz uçak yolcuklarında da işinize yarayacaktır. Sepet, yağmur örtüsü, ufak battaniye, güneş şemsiyesi, bardaklık gibi aksesuarları pusetinize uyacak şekilde seçebilirsiniz. Pusetinizde bulunması gereken diğer özelliklerse genel olarak şöyledir: tabanının geniş olması (böylelikle devrilme tehlikesi daha azdır), fren mekanizmasının bulunması (çoğu pusette en az 2 tekerliği tutacak frenler vardır), tek parça ayak koyma yerinin mevcut olması (çoklu parçalarda bebeğinizin ayağı iki parçanın arasına sıkışabilir). Eğer ikili bir puset alınacaksa ürünün kılavuzunda belirtilen kilo sınırı aşılmamalıdır.

Tüm bunlarla birlikte bebeğinize ve size uygun puseti seçtikten sonra uymanız gereken en önemli güvenlik önlemi, bebeğiniz pusetteyken onu asla yalnız bırakmamaktır. Pusetle gezmeye çıkmadan önce mutlaka bebeğinizin kemer kayışlarını bağlamalısınız. Bebeğinizin pusetteyken oynadığı oyuncaklara da dikkat etmeniz önemlidir. Pusetinizin gidonuna dengesini bozup devrilmesine neden olabilecek çanta vb. ağrılık yaratacak eşyaları asmamanız gerekir. Gerekli malzemeler sepet kısmına koyulmalıdır.

Bebeklerde arpacık çıkması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler