Bebek nasıl kundaklanır bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bebekleri kundaklamak, anne karnı hissine yakın olduğu için çocuk gelişim uzmanları tarafından yeni doğanlar için önerilebilir. Ancak bebeğinizi kundaklamadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar olduğunu unutmamalısınız.

Bebek nasıl kundaklanır?

Kundaklama konusu kişisel tercihe göre şekillenen bir konudur. Ebeveynlerin kararına bağlı olsa da bu konuda esas olan bebeğin bu durumdan hoşlanıp hoşlanmadığıdır. Bazı bebekler kundaklandıklarında iyi uyurken bazıları sıkılarak bu durumdan huzursuzluk duyabilir.

Yeni doğan bebeklerin dış dünyaya uyum sağlamaya geçiş sürecinde kundaklanması bu dönemi sakince atlatmaya yardımcı olabilir. Gebelik boyunca dokuz ay anne karnında belli bir pozisyonda sürekli olarak annesinin sıcaklığıyla gelişmiş bir bebek doğumdan sonra geldiği dünyaya uyum sağlamak zorundadır. Kundak bu anlamda aslında anne karnının bir taklididir. İlk haftalarda kundaklamayla bebekte yanılsama oluşturularak anne karnındaki hissin benzeri yaşatılmaya çalışılır. Bebeğin kundakla sarmalanması vücut ısısını dengede tutmaya yardımcı olur.

Kundaklama konusuna bebeklerin tepkisi mizaçlarına göre değişiklik gösterir. Ancak genellikle ilk haftalara kundak bebekler tarafından sevilir. Bebekler büyüdükçe hareket kabiliyetleri de gelişir. Bu yüzden ilk aylarını geride bırakmış bebekler kundaklanmaktan hoşlanmayabilir. Kundakla sarılmak daha büyük bebekler için kısıtlanmak gibi algılanabilir.

Kundaklamak iyi bir yöntem gibi gözükse de dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Örneğin bebeği çok sıcak bir ortamda kundaklamak bebeğinizin vücut ısı dengesini bozarak SIDS yani ani bebek ölümlerine yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre aşırı ısı bebekleri fazlasıyla olumsuz etkileyebilir. Kundak yapacağınız bezi de ısı dengesi açısından değerlendirerek terletmeyen ve hava alanlardan tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Kundaklama sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da bebeğinizi doğru biçimde kundakladığınızdan emin olmanız gerektiğidir. Sıkı olmayan bir kundaklama sonucu gevşeyen örtü bebeğinizin yüzün örtebilir. Hareket kabiliyeti kısıtlı olan bebeğiniz böyle bir duruma ağlamak dışında bir tepki veremez.

Kundaklanmaktan hoşlanan bebekler kendilerini rahat ve sıcak hissedeceği için normale göre daha fazla uyuma eğiliminde olabilir. Bu durumda bebeğinizin uyku düzeninde bozulmalar meydana gelebilir. Ayrıca sürekli devam eden uyku hâli bebeğinizin öğün atlamasına sebep olup beslenme düzenini de etkileyebilir.

Ağlamayla nasıl başa çıkılır ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler