Bebek Kıyafeti Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

by Bebek Melekleri

Bebek kıyafeti yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bebekler kıyafetlerini çabucak kirletirler. Uzun zamandır çamaşır makineniz sürekli çalışıyor olabilir fakat bebeğinizin giysilerini doğru yıkamanız hem çocuğunuzun sağlığı hem de işinizin kolaylaşması için önemlidir.

Bebekler, kendi kontrollerini sağlayamadıkları için özellikle siz ona yemek yedirirken ya da altını değiştirirken kıyafetlerini sürekli kirletirler. Bebeğiniz dünyaya geldiğinden bu yana, ona baktığınız ve çamaşır yıkadığınız zaman tüm vaktinizi alıyor olabilir. Muhtemelen çamaşır makineniz de bu yoğunluktan pek memnun değildir.

Bebeğinizin çamaşırlarının kirlenmesini önlemek pek mümkün olmayabilir fakat bebeğinizin sağlığı ve kıyafetlerinin daha uzun kullanılabilmesi için çamaşırlarını yıkarken birkaç ufak noktaya dikkat etmeniz gerekebilir. Bebeğinizin çamaşırlarıyla uğraşırken karşınıza çıkacak en büyük sorun lekeler olacaktır. Kusmuk, yiyecek ve tükürük lekeleri bundan sonra en büyük düşmanınız olabilir. Bu lekeler sadece çocuğunuzun değil, sizin de kıyafetlerinizi kirletebilir. Bazen bu lekeleri kıyafetlerden tamamen çıkarmanız mümkün olmayabilir. Lekeleri kolay çıkarabilmeniz için hemen müdahale etmeniz gerekir. Bunun dışında bebeğinize alacağınız kıyafetlerin lekelere karşı dayanaklı olmasına dikkat edebilirsiniz.

Bebek kıyafeti yıkarken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Bebeğinizin giysisi kirlendiğinde hemen üzerinden çıkarıp, ıslatır ya da yıkarsanız lekelerin kalıcı olmasını önleyebilirsiniz. Kıyafetleri makineye atmadan önce sıcak suda bekletebilirsiniz. Leke çıkarıcı deterjanlar kullanmadan önce bunların bebeğinizin cildine zarar verip vermeyeceğinden emin olmanız gerekir. Bu nedenle deterjanlarınızı da dikkatli seçmeniz gerekir.

Bebeklerin cildi yetişkinlerden çok daha ince ve hassastır. Kendi kıyafetlerinizde kullandığınız deterjanlar bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Günümüzde bebekler için üretilen kokusuz ve tahrişi önleyici deterjanlar bulunmaktadır. Çocuğunuzun kıyafetlerini bunlarla yıkamayı deneyebilirsiniz. Bazı deterjanlar ise alerjisi olan insanlara özel olarak üretilir. Bu deterjanlar da genelde kokusuzdur ve diğer deterjanlara göre kıyafetlerde daha az deterjan kalıntısı bırakırlar. Fakat bu deterjanlar normal deterjanlardan çok daha pahalı olurlar. Bebeğinizin çamaşırlarını yıkarken sürekli deterjan harcayacağınız için bu deterjanlar sizi ekonomik açıdan zorlayabilirler.

Bazı aileler bu tarz özel deterjanlara para vermek yerine bebeklerinin çamaşırlarını fazladan durularlar. Genelde ikinci durulamaya ihtiyaç duyulmaz ama böyle yapılarak deterjanların kıyafetlerde bırakacağı kalıntılar azaltılabilir. Bebeğinizin kıyafetlerinden birini sizinkilerle yıkayıp fazladan durulayarak bebeğinize giydirin. Bebeğinizin giysisi çocuğunuzda tahriş oluşturmuyorsa siz de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bebeğinize günlük kıyafet seçimi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler