Boğulma ve Düşmelerde Yapılabilecek İlk Müdahaleler

by Bebek Melekleri

Bebek Boğulması Bebeklerin güvenliği, ebeveynlerin ya da bakıcıların çok hassas ve dikkatli olmaları gereken bir konudur. Bebeklerin dengeleri ve dikkatleri çok düşük olduğundan her an kazaya açıktırlar.

Bebek Boğulması Bebek boğulduğu zaman nasıl müdahale edilmelidir?

Boğulma, tüm insanların kolayca uğrayabileceği bir kaza türüyken bebekler için durum daha hassastır. Bebeğiniz banyo küvetindeyken, çok kısa bir süre bile olsa gözlerinizi ondan ayırmamalısınız. Banyo sırasında kapının ya da telefonun çalması bu kuralın esnetilmesi için bir mazeret olmamalıdır. Banyo ve tuvalet kapılarının, duş kabinlerinin daima kapalı olmasına özen göstermelisiniz. Dışarıda ve özellikle sahilde de bu tür boğulma tehlikelerine karşı tetikle olmanız gerekmektedir. Herhangi bir nedenle yine de boğulma tehlikesi gerçekleşirse bebeğinizi hemen sudan çıkarmalı ve bazı incelemelerde bulunmalısınız. Bebeğiniz uzunca bir süre suyun içinde kalmış ve bu nedenle nefes alamıyor olabilir. Diğer yandan teni morarmış veya baygın bir hâldeyse, mutlaka ambulans çağırmalı ya da yakınınızda bulunan insanların çağırmasını istemelisiniz. Acil müdahale ekipleri gelene kadar da bebeğinize suni teneffüs yapmalısınız.

Bebek düşüp yaralanırsa nasıl müdahale edilir?

Bebeklerin, oldukça hareketli olmasından dolayı en fazla uğradıkları kaza türü düşmelerdir. Bebek arabasından, bebek koltuğundan ya da uyurken yatağından eğer dikkatli olunmazsa sık sık düşebilirler. Bu gibi durumlarda özellikle baş bölgesinde yaralanmalar yaşanabilir. Bebeğiniz eğer düştükten sonra ağlıyorsa ve gözleri açıksa muhtemelen hafif bir şekilde kazayı atlatmış denilebilir. Bebeklerin yumuşak yapıdaki kemikleri de düşmelerin şiddetini emeceğinden kırılma gibi durumlar pek yaşanmamaktadır. Düşmelerin vereceği zarar, genel olarak düşülen zeminin yapısına, düşülen mesafeye ve şiddetine bağlıdır. Bebeğiniz düştükten sonra zarar aldığı uzva, şişmesini önlemek amacıyla buz koyabilirsiniz ancak bebeğinizin buzdan etkilenmemesine dikkat etmelisiniz. Eğer başından yara aldıysa kaza sonrası davranışlarının her zamankinden farklı olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Bebeğinizin darbe aldığı uzvu normal görünmüyor ve hareketsiz duruyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bunun dışında doktora başvurmanız gereken durumlar genel olarak bebeğinizin kazadan sonraki davranışlarına bağlıdır. Kazadan önce emekliyor veya yürüyor ancak düşmeden sonra hareketsiz kalıyorsa, ağlamaları ya da bağırmaları sıklaştıysa, kulak veya burundan kan geliyorsa, kusmaya başlıyor ve bu sürekli oluyorsa, solunumu düzensiz ya da kesik kesikse, normalden daha fazla uyumaya başlıyorsa ve en kötü sonuç olarak bilincini kaybetmeye başladıysa zaman kaybetmeden doktorunuza götürmelisiniz.

Bez Değiştirirken Gerekli Olabilecek Malzemeler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin