Bebeğinizin Gelişimine Yardımcı Olun

by Bebek Melekleri

Bebeğiniz, çoğu becerisini gözlem yaparak kazansa da gelişiminin daha rahat ilerletebilmesi için size ihtiyaç duyar. Hareketlerini kontrol etmeyi yeni öğrenen bir bebek bazı konularda yardımınıza gerek duyabilir. Bebeğin gelişimine nasıl yardımcı olunur gelin bakalım.

Bebeğin gelişimine nasıl yardımcı olunur?

Bebekler, doğdukları ilk andan itibaren anne babalarına ihtiyaç duyarlar. Çünkü tek başlarına hareket dahi edemezler. Bazı şeyleri deneyimleyip yeni beceriler kazandıkça anne-babalarına olan ihtiyaçları da azalmaya başlar. Fakat 19 haftalık bir bebek, hem fiziksel hem de manevi anlamda hâlâ ebeveynlerine ihtiyaç duyar.

Bebeğiniz ilk zamanlarda tüm ilgisini size verir. Çevresini gözlemlemeye ilk sizden başlarlar. Çocuğunuz sizin dışınızdaki nesneleri de fark ettikçe ilgi alanlarını genişletir. 19 haftalık bir bebeğin olay dünyasını keşfetmesi, onun çevresiyle daha çok ilgilenmesine neden olur. Oyuncaklarına ulaşmaya çalışır, tekrar eden hareketleri izler, sesleri dinlemeye çalışır. Çevresinde bu kadar şey olup biterken çocuğunuzun size olan ilgisi azalabilir. Bebeğinin ilgisinin azaldığını gören anne-babalar bu duruma içerleyebilirler. Fakat çocuğunuzun etrafındakileri anlayabilmesi için buna ihtiyacı vardır.

Ebeveyn olarak bebeğinizin yeni beceriler kazanmasına yardımcı olmanız oldukça önemlidir. Onun ilgi alanlarını fark edip bu yönde ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Keşfetmesi için yeni oyuncaklar alabilirsiniz. Eğer çocuğunuz daha çok işitsel şeylere ilgi gösteriyorsa müzik kutuları ya da sesli oyuncaklarla onun keşif dünyasını genişletmesine yardımcı olabilirsiniz. Vücudunu yeni kontrol etmeye başlayan bebeğiniz, her hareketini başarıyla sonuçlandıramaz. Bu nedenle hareketlerini düzgün yapabilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz.

BEBEĞİNİZİN KİŞİSEL GELİŞİMİNDEKİ DEĞİŞİMLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

bebeğin-gelişimine-nasıl-yardımcı-olunur

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin