Bebeği kolay uyutmanın bazı yöntemleri vardır. Yeni doğan bebekler uykuya dalarken sıkıntı çekebilirler. Bebeğinizin uykuya daha kolay dalmasını sağlayarak uykularının düzene girmesini başarabilirsiniz.

Bebekler yeni doğdukları için hâlâ dünyaya geldikleri ortama ayak uydurma sürecindedirler. Bu nedenle uykuya dalmakta zorluk çekebilir ya da kolayca uyanabilirler. Bu durumlar bebeğinizin uykusunu düzene sokmayı zorlaştırabilir. Gün içerisinde dikkat edeceğiniz birkaç detayla bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Bebeğinizin uykuya daha rahat dalabilmesi için uykuya ihtiyacı olması gerekir. Bu nedenle bebeğinizi biraz yormak gerekebilir. Elbette yeni doğan bir bebeğin ev içinde koşturması ya da oyunlar oynaması mümkün değildir. Bebeğinizle gün içerisinde sürekli konuşmak, ona şarkılar söylemek dikkatini bir yere odaklanmasını sağlar. Yeni doğan bebekler için sesler ve görüntüler yorulmaları için yeterlidir çünkü bunları anlamlandırmaya çalışırlar. Bebeğinizi gün içerisinde ev ortamındaki seslerle aktif tutabilirsiniz. Gün içerisinde bebeğin uyarılması onun gece uykuya dalmasını kolaylaştırır. Bebeğiniz bu uyarmalar karşısında gündüz de uyumak isteyecektir. Bunda bir sorun yoktur fakat bebeğinizin gündüz uykularını sınırlandırmanız gerekebilir. Gündüz fazla uyuyan bebeklerin gece uykuya dalması zorlaşır. Bebeğinizin gündüz 5-6 saat uyuması yeterli olabilir.

Bebeği kolay uyutmanın yöntemleri nelerdir?

Bebeğinizin uyku saatlerini belirleyin ve bu saatlerde istikrarlı olmaya çalışın. Bu saatlerden önce bebeğinizi rahatlatıcı aktiviteler yapmaya özen gösterin. Mesela uyumadan önce bebeğinize sıcak bir banyo yaptırabilir ya da ona bir kitap okuyabilirsiniz. Bu aktiviteleri uykudan önce yapmanız bebeğinize uyku vaktinin geldiğini hatırlatmada yardımcı olabilir. Bebeğinizi uyuduktan sonra beşiğe yatırmak yerine uykuya dalmadan önce yatırın. Bebeğinizin uykusunun geldiğini gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Uyku belirtileri gösterdiğinde bebeğinizi beşiğine alın ve orada kendi kendine uyumasını sağlayın. Böylece uyumak için size ihtiyacı olmaz.

Bebekler uyku evreleri geçişlerinde sürekli hareket hâlinde olurlar. Bazen ağlarlar bazen değişik yüz ifadeleri yaparlar ama bu sırada uyku hâlinde olabilirler. Bazı bebeklerse uyumadan önce rahat bir pozisyon bulmaya çalıştıkları için huysuzlanabilirler. Bebeğinizi yatırdıktan sonra sakince sırtını okşayarak rahatlatabilirsiniz. Fakat uyku geçişleri sırasında çocuğunuza mümkün olduğunca müdahale etmekten kaçının.

Yeni doğan bebeklerin uyku süreleri kısa aralıklı olduğundan geceleri sık sık uyanabilirler. Geceleri uyanık kaldığı zamanlarda bebeğinizin bakımını sakin ve loş bir ortamda yapmaya çalışın. Bebeğinizin odasının uyarıcılardan uzak olduğundan emin olun. Böylece bebeğiniz siz bakımını bitirdikten sonra daha kolay uykuya dalabilir.

Bazı ebeveynler yeni doğan bebeklerini kendi yataklarına alabilirler. Bunu hem bebeklerinden uzak kalmamak için hem de geceleri sürekli yataklarından kalkmamak için yapabilirler. Ama böyle yapmak bebeğin kendi başına uykuya dalmasını zorlaştırır. İleride bebeğinizin kendi başına uyumasını istiyorsanız bu uygulamadan uzak durmaya çalışın.

Her şeye rağmen bebeğiniz uykuya dalmakta güçlük çekiyor olabilir. Bu durum sizin için de yorucu bir hâl alsa da pes etmeyin. Bebeğinizin sağlıklı uyku düzenine alışması için hem ona hem de kendinize zaman tanıyın. Bu süreçte çekeceğiniz sıkıntılar ileride hem bebeğinizin hem de sizin daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Bebeğinizi mevsim koşullarına uygun giyindirmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler