Ayağa Kalkma Denemeleri ve İlk Adımlarda Yaşanan Düşmeler

by Bebek Melekleri

Ayağa kalkmak İlk yıllar, ebeveynlerin bebekleri için doğal olarak endişe duydukları bir zaman aralığıdır. Düşmeler ve buna bağlı hafif yaralanmalar bile ebeveynlerin bir felaket senaryosu yaratmasına sebep olabilir.

Ayağa Kalkmak Ayağa kalkmayı denerken neye dikkat etmeli?

Bebekler için ilk yaşları, sonsuz bir öğrenme sürecini kapsamaktadır. Bu öğrenim süreci genellikle deneme yanılma yöntemiyle sağlanır. Bazı bebekler ayağa kalkabilmeyi henüz beşinci ayında başarabilirken çoğu bebek için bu ilk yaş günlerine yakın yaşanır. İlk kalkışlarda çocukların kilosu da onların sarf edeceği eforu etkiler. Öte yandan güçlü bir bebeğiniz varsa ayağa kalkması ya da dengesini sağlaması çok büyük bir sorun teşkil etmemektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken önemli konuların başındaysa bebeğinizin evde yeteri kadar egzersiz yapacak fırsata ve mekâna sahip olmasıdır. Gününün çoğunu pusetinde ya da yatağında geçiren çocuklar, ayağa kalkmak ve yürümek için daha fazla enerji sarf edebilirler. Kaygan ayakkabı veya zemin bebeklerinizin ayağa kalkma şevkini de engelleyebileceği için bazı önlemler almak faydalı olabilir. Kaymayan çoraplar, ayakkabılar bu önlemlerden bazılarıdır.

Bebekler, emeklemeden yürümeye geçerken yerlerinden kalkmakta, kalktıklarında ayakta durmakta, ayakta durmalarından sonraysa yürümekte genellikle zorluk çekerler. Bu anne babalar için stres oluşturan bir dönemdir. Bebekler tüm bu süreçte tekrar tekrar aynı şeyleri yaparak yürümeyi öğrenirler, tekrarların içinde düşmenin de bulunduğunu hesaba katmanız gerekir. Bu nedenle öncelikle bebeğinizin ayağa kalkmasını ya da yürümesini güvenli bir hâle getirmek için evinizi baştan dekore edebilir ya da küçük önlemler alarak güvenli bir şekilde düşmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak çocuğunuz için en güvenli ortamı sağlasanız da onun için en önemli güvence kaynağı sizsiniz.

Yürümeyi öğrenmek, bebeklerin deneme yanılma yöntemini kullanarak öğrendikleri durumların başında gelir. Sinirli bir izleyici olmak, bebeğiniz her düştüğünde strese kapılmak ve ünlem belirten tepkiler göstermek; duygusal davranmak ve her düşüşte acımak, bebeğinizin ilerlemesine değil gerilemesine neden olacaktır. Onları cesaretlendirici tavırlar sergilemelisiniz. Bir düşüşün onların cesaretini kırmaması gerektiğini hissettirmelisiniz.

Hamilelikte ve Doğumdan Sonraki Günlerde Babanın Psikolojisi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin