12. Aydan Sonra Oluşan Sosyal Beceriler ve Oyun

by Bebek Melekleri

12 aylık bir bebeğin sosyal becerileri ve sosyalleşmesi önceki aylara göre daha gelişmiş bir durumda olabilmektedir. Çevresindeki insanlara karşı daha sevecen ve iletişim kurmaya daha yatkın olmaları da söz konusu olabilir. 12 Aylık bebeklerde sosyal beceriler nasıl olur gelin bakalım.

12 Aylık bebeklerde sosyal beceriler nasıl olur?

İlk 12 aydan sonra bebekler zihinsel gelişimlerini olumlu manada etkileyecek oyunlara yönelebilirler. Çeşitli şekillerde boşlukları bulunan oyuncaklara, uygun objeleri atmaktan hoşlanabilirler, küpler ya da benzeri oyuncaklarla bir şeyler inşa etmeyi sevebilirler. Aile toplantılarında veya buluşmalarında bulunmaktan keyif alabilen 12 aylık bebekler, konuşulanları dinlemeyi ve söz aralarında çeşitli sesler çıkartmayı sevebilirler. Özellikle bu dönemde anlamlı 1-2 kelimeyi bilen çocuklar, daha fazlasını da öğrenmek için söylenenleri taklit edebilmektedirler. Çoğu zaman da söylenenleri anlayabilirler ve uyarıları yerine getirebilirler. Bebekler genelde ilk yaşından sonra ailedeki bireylere duygusal açıdan bağlanmaya başlayacaklardır. Annesinden ya da babasından uzak kaldığında büyük bir üzüntü yaşayabilirler. Öte yandan yabancılara karşı korku tepkileri de bu dönemde sık sık görülebilir. Bebek davranışlarında belirgin olan diğer bir durumsa, günlük davranışların ve rutinlerin bebeklere huzur vermesidir. Tersi durumda yaşanan değişiklikler ilk etapta bebeklerde huzursuzluk duygusuna yol açmaktadır. Her zaman temas edilen bir örtü, çevresinde bulunan bir obje ya da oyuncak rutine biner ve bebeklerde huzur verici, sakinleştirici bir etkide bulunur. Ayrıca bu türden eşyaları her zaman yakınlarında bulundurmak isteyebilirler. Bazen de ebeveynler, huzursuzlaşan bebeklerine alıştıkları eşyalarından vererek sakinleşmesini sağlayabilirler.

12. aydan sonra görülen sosyal beceriler arasında şunlar sayılabilir; el hareketlerinin gelişmesiyle yardıma çok gereksinim duymadan bardaktan su içebilir ve çatal-kaşık gibi nesneleri ellerinde tutabilirler. Yumuşak besinleri çiğnemeye başlayabilirler. Ebeveynleri kendilerini giydirirken, onlara yardımcı olabilirler ve kollarını kaldırabilirler. Gösterildiği takdirde nesneleri başka nesnelerin içine koyabilir ve çıkartabilirler, bunu oyun hâline getirebilir ya da buna yönelik oyuncakları isteyebilirler. Eğer gözlerinin önünde bir oyuncak saklanırsa o oyuncağı hemen bulabilirler. Tanıdıkları insanlara sevecenlikle yaklaşırken henüz yabancı olan insanlara karşı korku hissedebilirler. Bir nesneyi ya da oyuncağı istenildiği zaman uzatarak verebilirler. Ses çıkartan oyuncakları veya herhangi bir objeyi ilgiyle ve severek dinleyebilirler, daha sonraysa o sesleri taklit edebilirler.

12 AYLIK BEBEKLERİN MOTOR BECERİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

12-aylik-bebeklerde-sosyal-beceriler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin