Birinci Yaştan Sonra Karşılaşabileceğiniz Değişiklikler

by Bebek Melekleri

Çocuğunuzda, 12. ayı doldurduktan sonra bazı değişimler görebilirsiniz. Büyüdükçe becerileri gelişir ve sizi şaşırtabilir. 12 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

12 Aylık bebek gelişimi döneminde ne gibi değişiklikler görülür?

Küçük çocuğunuz büyüdükçe, onda göreceğiniz değişimler de artmaya başlar. Bebeğiniz yeni beceriler kazanabilir ya da öğrendiği becerileri gün geçtikçe geliştirebilir. Fakat her çocuğun becerilerini geliştirme ve elde etme süresi değişir. Doktorunuzla görüşerek çocuğunuzun gelişiminde bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuz 12. aya geldiğinde kendi başına bardaktan bir şeyler içebilir, size el sallayabilir ya da çeşitli el çırpma oyunları oynayabilir. Parmaklarını kontrol etmeyi öğrenerek, ufak cisimleri kolaylıkla kaldırabilir. Çocuğunuz henüz tamamen yürüyemese bile anlık olarak ayakları üzerinde durabilir. Çocukların çoğu ayağa kalkma işlemini 13. aydan önce yapamayabilir.

Çocuğunuzdan anne, baba, mama gibi az heceli küçük cümleler duyabilirsiniz. Fakat bunlardan başka kelime söyleyemiyorsa zorlamayın. Çocuklar kelime dağarcıklarını genelde 14. aydan itibaren genişletmeye başlar. Çocuğunuz henüz konuşamasa bile istediği şeyleri ağlamadan eliyle size gösterebilir. Kendince garip sesler çıkararak sizinle konuşuyormuş gibi görünebilir. Küçük top oyunları oynayabilir. 12. ay devam ettikçe ayakta daha iyi durmaya başlayabilir. Çocuklar yürümeye genelde 13. ya da 14. ayda başlasalar da bazı çocuklar daha öncesinde ilk adımlarını atmaya başlar.

Bazı bebekler erkenden anne baba dışında 3-4 kelime daha öğrenebilir. Normalde bebeklerin kelime öğrenmeleri 13. aydan itibaren başlar. Bazı çocuklar küçük emir cümlelerine karşılık verebilirler. ‘Bana oyuncağını ver’ dediğinizde siz işaret ederek göstermeseniz bile çocuğunuz size oyuncağını uzatabilir. Fakat bu durum genellikle 16. ayını dolduran bebeklerde görülür. Yaşını dolduran bebeklerde bu durumun görülmesi nadirdir.

Çocuğunuz, yukarıda bahsedilenlerden birini ya da birkaçını yapabilir. Bazılarını hiç yapmayabilir. Ama bu durum çocuğunuzdan bir sorun olduğunu göstermeyebilir. Her çocuğun becerilerini kazanma zamanı değişkenlik gösterir. Kimi yürümeyi çabucak öğrenirken daha geç konuşur. Kimisi de yaşını doldurduğunda kelime dağarcığını geliştirirken hâlâ ilk adımlarını atıyor olabilir. Çocuğunuzun gelişimini takip edin ve doktor kontrolünüzde bunlardan bahsedin. Eğer doktorunuz alışılmadık bir durum görürse gerekli kontrolleri yapacaktır.

DOKTORLA TANIŞMA ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin