ZOR ÇOCUKLAR

Uzmanlarımızın, klinik tanı almayan 3-6 yaş grubundaki zor çocuklar hakkında hazırladığı yazıya göz atabilirsiniz.

ZOR ÇOCUKLAR

Zor çocuklar nasıl davranırlar?

Daha önceki bir yazıda “dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu” hakkında bilgi vermiştik. Bu gruba giren çocuklarımız klinik tanı almış, ilaç yahut psikoterapi gerektiren tedavi sürecine başlamıştır diye not etmiştik. Şimdi de tanı almamış fakat çevresini zorlayıcı davranışlar sergileyen çocukların hareketlerini inceleyelim ve çözümler sunalım.

Zor çocuk olarak tanımlayabileceğimiz bu küçükler, genellikle dikkat eksikliği yaşarlar, kurallara uymazlar, ısrarcı ve inatçıdırlar, tepkilerinde aşırıya kaçan tavırlar sergilerler ve ruh hâlleri genellikle olumsuzdur. Daha önce nedenleri ve nasıl geliştiğiyle ilgili bilgi verdiğimiz için, biraz daha ailenin çözüm olarak yapabileceklerine odaklanalım.

Çocukla inatlaşmak, ona katı kurallar koymak, rüşvet vermek gibi davranışların soruna cevap vereceğini düşünmüyoruz. Öncelikle siz çocuğunuzu kabul etmeli, onun asıl niyetinin sizi zorlamak, üzmek veya bunaltmak olmadığını ezberlemelisiniz. Kendi içinde yaşadığı durumu bazı çocuklar dışarıya bu davranışlarla yansıtır. Bu durumu, bir dili eksik bilmek, tam konuşamamak gibi düşünmelisiniz. Tavsiyelerimize göre en anlamlı ve etkili yöntem, pozitif disiplin anlayışıdır.

Pozitif disiplin nedir ve nasıl bir yöntemdir?

Pozitif disiplin; içinde koşulsuz sevgiyi, çocuğa güveni, anlayışlı olmayı, kararlı ve açıklayıcı olmayı, komşu çocuklarla kıyaslamamayı, olabildiğince toleranslı olmayı içeriyor. Söylemesi kolay diye düşünüyor olabilirsiniz fakat biraz pratikle durumun üstesinden gelebilirsiniz. Siz tekrar ettikçe yapması daha kolay gelecektir.

Yapılacaklar listemizi biraz daha detaylandıracak olursak, koşulsuz sevgiyi şöyle açabiliriz: eğer cümlesini minimuma indirin. “Eğer odanı toplarsan ve iyi bir çocuk olursan seni severim.” demeyin. Sevginin saf hâli bu değildir, siz de ileride çocuğunuz kendisini şartlı sevenlerle bağ kursun istemezsiniz.

Güven duymak konusunu, durumlarla ilgili fikir ve düşünceleri sorarak kazanabilirsiniz. 3-6 yaş aralığı bu konuda oldukça elverişlidir. Konuşmaya heveslilerdir. Kararlı ve açıklayıcı olmak için bir çerçeve çizin ve o çerçevenin içinde özgür ama bir yerlerde sınırlı olduğunu bilmelidir.

Geçmişten bu yana birçoğumuz komşu çocuklarının yaptıklarıyla büyüdük. Bazen kıstaslarımız onların yapabildikleri ve yapamadıkları oldu. Kendi kapasitemizi, ilgi alanlarımızı, ihtiyaçlarımızı, hobilerimizi unuttuk. En iyi ressamlar olacakken belki de matematik bölümünü uzun yıllar okuyarak bitirmeye çalıştık.

Artık bu baskıları yapmaya eski moda diyebiliriz. Çocuklarımızı hâlâ yapmak istemediği, ilgisinin olmadığı, beceresinin el vermediği alanlara zorlamayalım. Ailenin ısrarı uzun vadede mutsuzluk ve işe karşı motivasyonsuzluk getiriyor. 3-6 yaş grubu size açıkça sevdiklerini, yeteneklerini, yapmak istediklerini belli eder. Eğer çocuğunuzu “zor” olarak tanımlıyorsanız, zorlukları aşabilmeniz için onun dünyasındaki dili öğrenmeniz gerekir.

ÇOCUKLARDA İKİ DİL ÖĞRENİMİ VE ANAOKULUNUN ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0