Zor Bir Bebekle Başa Çıkmak

by Bebek Melekleri

Zor bir bebekle başa çıkmak can sıkıcı olabilir. Her bebeğin mizacı farklıdır. Bazı bebekler diğerlerine göre uyaranlara karşı daha hassastır. Bu da onları zor bir bebek hâline getirir. Ebeveynleri oldukça endişelendiren bir konu olsa da dikkatli davranıldığında çözümsüz değildir.

Gebelik süresince tüm ebeveynler mutlu, gülücükler saçan, sakin bir bebek hayal eder. Ancak dünyaya geldiklerinde bazı bebekler için durum bunun tam tersi olabilir. Sürekli ağlayan, huysuzlanan ve mutsuz olan bir bebek ebeveynlerini endişelendirerek hatanın nerede yapıldığını düşünmeye yönlendirir. Eğer bilinen bir sağlık sorunu yoksa genellikle ortada bir hata yoktur. Gerekli doktor kontrollerini yaptırdıysanız içiniz rahat edebilir. En basit açıklamasıyla, bebeğinizin mizacı bu olabilir.

Zor bir bebekle nasıl başa çıkılır?

İçinde bulunduğu çevredeki olumsuz durumlar bebeğin mizacındaki yatkınlıktan dolayı aşırı tepkiler vermesine ve huzursuzlanmasına sebep olur. Yeni doğduğu zamanlarda zor olan bir bebeğin sürekli böyle devam etmeyeceğini unutmamak gerek. Kesin bir bilgi olmasa da zor bebeklerin ileride oldukça başarılı çocuklara dönüştüğü halk arasında yaygın bir inanıştır. Bebeğiniz zor bir bebek diye üzülmek yerine öncelikle onu zor yapan durumları gözden geçirmeyi denemelisiniz.

Beş duyunun gelişimi her bebek için aynı seyirde ilerlemez. Kimi bebekler için iki duyu güçlüyken kimilerinde beşi de gelişmiştir. Sese, ışığa, tatlara, kokulara, dokulara veya aşırı uyarılmaya karşı duyarlı olmak mizaca ve gelişime göre bebekten bebeğe farklılık gösterir.

Bebeğinizin sese karşı aşırı duyarlı olduğunu tespit ettiyseniz bu durumda evinizdeki gürültüyü minimum seviyelere çekmeyi deneyin. Odasını, çevresini ve ses tonunuzu bu çerçevede şekillendirdiğinizde bebeğiniz uysallaşabilir. Aynı durum ışıktan rahatsız olan bebekler için de geçerlidir. Bebeğinizin hoşlanacağı loş bir ışık bu konuda çözüm olabilir.

Emziren annelerin yedikleri sütlerine geçer. Emerek beslenen bebeklerde tat hassasiyeti olması durumunda huzursuzluk meydana gelebilir. İlk aylarda kötü kokular bebeğinizi rahatsız etmez. Ancak ilk yılın sonlarında bebeğiniz kokulara karşı hassassa bu konuda dikkatli olabilirsiniz.

Bebeğinizin bir kişiliği var ve buna göre davranıyor. Bu yüzden öncelikli olarak yapmanız gereken bebeğinizi tanımak ve nelerden hoşlanmadığını saptamak. Bir bebek için bezinin kirli olması tolere edilebilecek bir sorunken zor bir bebek bezi kirliyken aşırı derecede ağlayabilir. Bunun sebebi dokunmaya karşı duyarlılık hâlidir. Dokunmaya karşı duyarlı bebekler soğuk çarşaflara yatırılmaktan, rahatsız edici giysilerden veya çorabının kayarak ayağını rahatsız etmesinden dahi hoşlanmazlar.

Bazı bebeklerse tüm uyaranlara karşı hassastır. Uyaranlara karşı hassas olan bebeklerle iletişim kurarken nazik bir ses tonuyla konuşmak, çok fazla ilgiden bunaltmamak sakin kalmasını sağlayabilir.

Zor bir bebeğe sahip olan ebeveynler endişe etmek yerine bebeğini tanımayı ve ihtiyacına göre ona cevap vermeyi bilirse uzun vadede bebek uysal ve huzurlu bir bebeğe dönüşebilir.

İkinci dili öğreterek büyütmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler