Evinize bebeğinizin doğumundan sonra ziyaretçiler gelecektir. Eşiniz, dostunuz, arkadaşlarınız ve akrabalarınız için yenidoğan bebek mükemmel bir misafirlik nedenidir ve bu yoğun ziyaretler sizi bir miktar zorlayabilir.

Yenidoğan bebeğinizi meraklı ziyaretçilerden korumak istemeniz anneliğin en doğal yanlarından birisidir. Bunun için kendinizi suçlu ve kabahatli hissetmek yerine, uygulayabileceğiniz bazı düzenlemeler sayesinde ziyaretleri istediğiniz ölçülerde tutabilir ve bebeğinizin bakımına daha fazla zaman ve enerji harcayabilirsiniz.

Ziyaretçiler karşısındaki tutumunuz nasıl olmalı?

Ziyaretleri ilk zamanlarda sadece en yakın akrabalar ve aile içinde tutmak hem bebeğiniz hem de sizin için en sağlıklı olanıdır. Bunun için konuk olmak isteyen arkadaş ve dostlarınıza doktorunuzun ilk haftalarda misafirliğin sakıncalı olduğuna dair bir önerisi olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu hem sizi büyük bir külfetten kurtaracak hem de mahcup hissetmenizi engelleyecektir. Gerçekten de doktorların birçoğu bebeklerin ilk dönemlerinde yabancı ziyaretçilere çok fazla maruz kalmalarını sağlık ve hijyen açısından doğru bulmazlar. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemli bir unsurdur.

Daha sonraki süreçte misafirlerinizden gelmeden önce aramalarını ya da haber vermelerini istemek de size yardımcı olacaktır. Böylelikle ziyaretleri düzenleyebilirsiniz. Diğer yandan konuklarınıza normal zamanlarda göstermiş olduğunuz ev sahipliğini ve hizmeti gösteremeyebilirsiniz, bu dönemde biraz geri çekilmek ve bebeğinizle ilgilenmek en iyisidir. Ziyaretlerin uzun sürmemesi ve sizi yormaması için misafirlerinize sizin ve bebeğinizin biraz dinlenmesi gerektiğini belirtmekten çekinmeyin, anlayışla karşılayacaklardır. Yiyecek ya da içecek ikramlarını küçük miktarlarda ve sade tutmak da sizin daha az yorulmanızı sağlayan diğer bir yöntemdir. Bu aynı zamanda konuklara da uzun süreler kalmamaları gerektiğini hatırlatır.

Bebeğiniz için düzenleyeceğiniz etkinliklerde ailenizden ve yakın akrabalardan yardım alarak çok fazla çalışmamış olursunuz. Böyle etkinlikler aynı zamanda arkadaşlarınıza bebeğinizi göstermek için en müsait ve iyi anlardır. Etkinliği ya da partiyi basit ve sıradan tutabilirsiniz.

Anneliğin özellikle ilk dönemleri sadelik, huzur, sessizlik ve gizlilik isteyen en hassas dönemlerdendir. Böylesi bir zamanda yapılacak olan ziyaretler sizi yoracak ve bebeğinize olan dikkatinizi etkileyecektir. Bu nedenle misafirlikleri en az düzeyde tutmak sizi eş, dost ve akrabalarınıza karşı mahcup hissetmenizi engelleyecektir.

Zehirlenme sonrasında yapılacaklar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler