Zihinsel Yetenek

Zihinsel Yetenek (bilişsel yetenek): Akıl yürütme, düşünme, sorun çözme ve bellek kavramlarını kapsamaktadır. Çocuğunuzun kendini nasıl algıladığına göz gezdirelim.

Zihinsel Yetenek

Çocuklar kendilerini nasıl algılamaktadır?

Kanıtlanmış “ayna hilesi” size şunları gösterir: Çocuğunuzun burnuna kırmızı bir nokta çizip ayna önünde onunla oturursanız, kendini zaten fark edip etmediğini öğrenirsiniz. Ayna görüntüsünü kendi olarak algılıyor mu, yoksa burnuna mı dokunuyor? Hazır değilse, muhtemelen aynaya işaret edecektir. Çocuğunuzun günlük yaşamındaki bu küçük oyun ve diğer birçok davranış, zihinsel ve duygusal becerilerinizin nasıl geliştiğini gösterir.

Çocuğunuzun kendi varlığını keşfetmesi bir müddet sonra başlayacaktır. Vücudunu ilk kez bildiği ve keşfettiği gibi, çocuğunuzun da kişilik duygusu gelişir. Sosyal iletişim ile yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirmekle bebeğiniz bazı duyguları yakalayıp tanışacaktır ve bu onun gelişimine katkı sağlayacaktır. Çocuğunuz ilk defa duygular ve kişiler hakkında bir fikir sahibi olur ve hatta buna karşılık vermeye de başlayabilir. Çocuğunuz bu evresinde, karakteristik meydan okuma evresinin başlangıcına girebilir. Çocuğunuz bu dönemlerinde kendini tanıma yetisini fark eder ve kendini kanıtlama çabasına girer. Çocuğunuz artık kendi isteklerini ve arzularını daha çok önemser, diğer çocuklar artık onun için önemsizleşir. Artık ebeveynlerin hazır ol da beklemeleri gerekebilir, çünkü her an bir kavga veya inatlaşmayla birlikte kendini ispatlama çabası başlayabilir.

Bu durumda çocuğunuzun meydan okuma aşamasıyla nasıl baş edeceğinize ve çocuğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını sizinle paylaşalım:

Öncelikle kendini yeni keşfeden çocuğunuza her zamanki gibi sabır ve sevgiyle yaklaşın. Bırakın kendini, çevresini, oyun arkadaşlarını analiz etsin tanısın. Her çocuğun kendine özgü bir karakteri ve anlatım biçimi vardır, çocuğunuzda tam bu dönemlerinde kendini size fark ettirmeye başlayacaktır ve bunu hangi yollarla yapacağını kestiremezsiniz. Baskın bir karaktere sahip olup inatçı bir kişiliği de ortaya çıkabilir veya tam tersi yumuşak uyum sağlayan ayak diretmeyen bir karakteri de olabilir. Bu duygusal geçiş dönemlerinde elinizden geldiğince her yaptığı işe itiraz etmemeniz onun lehine sonuç verecektir. Hoşlanmadığınız bazı huylarını kızarak, bağırarak asla çözüme kavuşturamayacağınızı bilin ve olabildiğince esnek, anlayışlı ve yol gösterici olun.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0