Zihinsel Engelli Çocuklarda Tedavinin ve Bakımın Sağlanması

Zihinsel engelli çocuklarda tedavinin ve bakımın nasıl olması gerektiğine dair merak ettiklerinizi makalemizde bulabilirsiniz.

Zihinsel Engelli Çocuklarda Tedavinin ve Bakımın Sağlanması

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin amacı nedir?

Zihinsel engelli çocukta birçok sorun bir araya geldiği için aile ve çocuğun yaşamı güçleşebilir. Bu nedenle problemlerin çok iyi tanımlanması ve tedavinin aksamaması gerekmektedir. Bu tür engele sahip çocuklar üç grupta ele alınmaktadır: ileri derecede zihinsel engelliler, öğretilebilir düzeyde zihinsel engelliler, eğitilebilir düzeyde zihinsel engelliler.

Gerek kamuya bağlı fizyoterapi-rehabilitasyon birimlerinde gerekse özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde zihinsel engelli çocuklarda rehabilitasyonun belirli amaçları; özel eğitim yaklaşımlarının uygulanması, gerekli çocuklar için konuşma terapisi, oral-motor rehabilitasyon programı uygulamak, kaynaştırma eğitimine ön hazırlıkların yapılması, aile eğitimi vermek ve zihinsel engelli çocuğun eğitimi konusunda aileye yol göstermek, çocuğun yaşayacağı mekânların düzenlemesini yapmak, görülebilecek hareket bozukluklarını en aza indirmek, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığı sağlamak; yardımcı araç, gereç ve cihazları belirlemek ve bunların nasıl kullanılacağına ilişkin eğitim vermek olarak sıralanabilir. Ayrıca oluşabilecek kas-iskelet sistemi bozukluklarını önlemek, duruş bozukluklarının oluşmasını engellemek de belirlenen amaçlar arasındadır.

Zihinsel engelli çocukların rehabilitasyonu, bir ekip tarafından yürütülür. Rehabilitasyon ekibinde; hekim (pediatrist, pediatrik nörolog, çocuk psikiyatristi ve ilgili diğer uzman hekimler), fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti, işitme-Konuşma terapisti, psikolog, özel eğitim uzman, çocuk gelişim uzmanı, odyolog, zihinsel engelliler öğretmeni, sosyal hizmet uzmanı bulunur.

Zihinsel engelli çocuklarda fizyoterapi-rehabilitasyon yaklaşımlarının bir yaşından önce başlaması daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Çocuğun fizyoterapi-rehabilitasyon programına erken dönemde başlanması günlük yaşam ve okul öncesi eğitime adaptasyon sağlayabilmesini, normal motor gelişimini kolaylaştırmasını, fiziksel bozuklukların önlenebilmesini ve çocuğun fonksiyonel olarak bağımsızlığı sağlamaktadır.

Tüm egzersiz uygulamaları deneyimli fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır. Bilinmesi gereken en önemli şey zihinsel engelli çocuklarda rehabilitasyonunun çok uzun süren bir süreç olduğudur. Bebeğin büyümesiyle birlikte rehabilitasyon uygulamaları da devam eder. Rehabilitasyon sürecinde egzersizler aile tarafından öğrenilmeli ve evde tekrar edilmelidir. Egzersizler çok uzun ve sıkıcı olmamalıdır. Oyun aktiviteleriyle birleştirilerek yaptırılmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0