Zihinsel Engelli ve Otistik Çocuklarda Cinsel Gelişim

by Bebek Melekleri

Zihinsen engelli ve otistik çocuklar, görsel ve dokunsal duyuları açık olduğu için cinsel haz duyabilirler. Eğer bu toplumsal açıdan bir sorun hâline geliyorsa aileleri tarafından kontrol edilebilirler. Zihinsel engelli çocuklarda cinsel gelişim nasıl olur gelin bakalım.

Zihinsel engelli ve otistik çocuklarda cinsel gelişim nasıl ilerler?

Çoğu insan, kişinin bedensel görünümü denildiğinde aklına boy, kilo, kol bacak uzunlukları, gövde ve göğüs görünümünü aklına getirir. Bazı çocuklara karşıdan bakıldığında vücut yapıları normal görünmesine karşın, dikkatle bakıldığında farklılıklar gösterdikleri görülebilir. Zihinsel engelli çocuklarda bu fark, bilişsel ve duyusal yapısından ötürü meydana gelen yüz mimiklerinden dolayı da ortaya çıkabilir.

Bazı engelli çocuklardaysa doğuştan itibaren bedensel farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıklar görme, işitme, koku alma, tat alma ve dokunma duyularında ortaya çıkar. Cinsel işleyiş de yine farklılıklar görünen durumlar arasına girer.

Normalde bireyde cinsel bir uyarının meydana gelmesi için koku, görme, işitme, tat ve dokunma duyularının bazı nöronal yollarla algılanması, var olanlarla aynı yerde değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme sona erdiğinde birey artık cinsel haz duyuyor demektir.

İnsan ve olgusunun oluşmasını sağlayan limbik sistem bireyde, duygusal davranışları(ki buna cinsel dürtüler de dâhil), motivasyon gerektiren güdüleri, vücut ısısını, yeme içme dürtülerini kontrol eden sistemdir. Her canlı sağlıklı bir cinsel yaşam sürmek için bu sistemin iyi çalışmasına mecburdur.

Zihinsel engelli çocuklarda bu sistem yeterli derecede çalışmamaktadır. Beyin korteksi ve sinir hücreleri arasında gerektiği kadar bağlantı kurulmadığı için zihinsel engelli ve otistik çocuklarda cinsel işlevler toplumun beklediğinden farklı bir şekilde görülür. Bu çocuklar cinsel işlevlerinin başlaması için görsel ve dokunmayla ilgili uyarıcılara ihtiyaç duyarlar.

Ebeveynler, çocuklarının iç ve dış cinsel organları tam gelişmediğinde bunu fark etmeyebilirler. Bu durum ancak uzman hekimler tarafından kontrol edildiğinde sonuca ulaşabilir.

Bazı çocukların cinsel gelişim sorunları diğerlerine göre daha sorunlu geçebilir. Ebeveynlere göre sık görülen sorunlardan biri, toplum içinde çocukların mastürbasyon yapmalarıdır. Böyle bir durumda ebeveyn, çocuklarına neyi, nerede, nasıl yapmasıyla ilgili bilgi vermelidir. Eğer ebeveyn kendini yetersiz görüyor ve çocuğa açıklayamıyorsa psikolog ya da psikiyatrlara başvurması önerilir.

Zihinsel engelli çocuklar ilerleyen yıllarda evlenebilir mi?

Bazı ebeveynler, zihinsel engelli çocuklarını evlendirmeyi tercih edebilirler. Uzmanlar, eğer ebeveynler çocuklarını kontrol altında tutmayı bırakmayacaklarsa bunu yapabileceklerini söylemektedir. Yine benzer zihinsel engelli çocukların da, ileride çocuk yapmamaları kaydıysa evlenmeleri uzman tarafından normal karşılanmaktadır.

Cinsel sorunu büyük olan engelli çocukların bazılarında ilaçlı tedavi işe yarayabilir. Fakat bu çözüm, ilk denenen değil her zaman en son denenmesi gereken bir çözüm olmalıdır.

TİYATRO ETKİNLİKLERİNİN ÇOCUKLARA SAĞLAYACAĞI AVANTAJLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

zihinsel engelli cocuklarda cinsel gelisim - Zihinsel Engelli ve Otistik Çocuklarda Cinsel Gelişim

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin