Zehirli Saksı Bitkileri

by Bebek Melekleri

Zehirli saksı bitkileri risk oluşturabilir. Bebeğiniz saksıdaki bitkilerin tadına bakabilir. Bitkilerinizi seviyor ama bebeğinize zarar vermelerini istemiyorsanız bazı güvenlik önlemleri almanız gereklidir.

Zehirli saksı bitkileri karşısında önlemler?

Bahçe ve ev bitkilerinin birçoğu yendiği zaman zehir içerir. Bebeğinizin, ağzına girebilecek boyuttaki her şeyin tadına bakma içgüdüsünü göz önünde bulundurursak, ev bitkilerinizi koymak için bebeğinizin vakit geçirmediği odaları tercih etmeniz gerekir. Eviniz bunun için uygun değilse ev bitkilerini mutlaka yüksek yerlere,  yaprakları ve dalları aşağı sarkmayacak şekilde yerleştirmeniz doğru bir karar olacaktır. Bebeğinizin tırmanarak ulaşma ihtimalini de göz ardı etmemelisiniz.

Özellikle yatak odalarında zehirli ya da zehirsiz bitki bulundurmamak da sağlıklı nefes alabilmek için oldukça önemlidir.  Zehirli olabilen ev bitkilerini, bebeği olmayan arkadaşlarınıza hediye etmek bir tercihtir.  Bunun yanı sıra evdeki bütün bitkilerinizin üzerine isimlerini yazmanız da olası bir kazada doktorunuza doğru bilgi verebilmek için kolaylaştırıcı olacaktır. Zehirli ya da zehirsiz bütün bitkilerinizi kolay devrilmeyecek yerlere koymaya çalışın. Devrilmeleri durumunda bebeğiniz çiçeğe erişemese de saksıdaki toprağın tadına bakabilir. Genellikle toprak yemek korkulacak sonuçlara sebep olmasa da, zehirli bir bitkinin yetiştiği saksıda ki toprak için aynı şey söylenemez.

Zehirli ev bitkilerine örnek olarak; nilüfer çiçeği, domates bitkisinin yaprakları, zakkum, sümbül, halk arasında “kaynana dili” diye bilinen hemen hemen her yerde karşımıza çıkan “difenbahya” gibi bitkileri sayabiliriz. Bu tür zehirli bitkiler yendiğinde mide bulantısı, kusma, ishal, ağızda ve damakta kabarıklık, şişlik gibi şikâyetlere sebep olur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Bunun gibi kazalar sizi endişelendirmesin. Çoğu sadece tedbir alınarak önlenebilecek tehlikelerdir. Bebeğiniz büyüyor ve bu yolda güzel deneyimler kadar olumsuz deneyimlerde elbette ki olacaktır. Bunları en aza indirmek için evinizde yapacağınız yenilikler, alacağınız bazı güvenlik önlemleri vardır.

Evinizde mutlaka bulundurmanız gereken güvenlik ekipmanlarına örnek olarak; dolap kilitleri; fırın, ocak, kapı kolu korumaları, masaların sivri köşeleri için köşe yumuşatıcıları, priz kapakları tavsiye edilebilir. Ufak ekipmanlarla hayatınızı kolaylaştırırken bebeğinizi de korumuş olursunuz.

Kirlenmek eğlencelidir ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler