Zehirlenme Sonrasında Yapılması Gerekenler

by Bebek Melekleri

Zehirlenme yetişkinler için oldukça tehlikeli bir durumken, etrafında bulunan her şeye karşı büyük bir merak içinde olan bebekler söz konusu olduğunda durum daha hassastır. Zehirlenmeleri önlemek için tedbir almakla birlikte zehirlenme şüphesi duyulan bir vakanın ardından neler yapılması gerektiğinin de bilinmesi lazımdır.

Ulusal zehir danışma merkezi nedir ve ne işe yarar?

Unutmamalısınız ki gereğinden fazla alınan tüm gıda dışı maddeler insan bünyesi için zehir etkisi oluşturabilir. Bebekler de gelişim sürecinde meraklarının etkisiyle etraflarındaki her şeyi araştırmak ve incelemek isterler. Bu meraklarını da genellikle cisimleri ısırmaya ya da yemeye çalışarak gidermek isterler. Bu nedenle zehirlenme vakalarının henüz oluşmadan engellenmesi için evinizde de bu yönde tedbirler almalısınız. Bebeklerde oluşan zehirlenmelerde hızlı ve etkili müdahale, zehirli maddenin kalıcı zararlarını önlemektedir. Bu nedenle, ebeveynlerin ve bebek bakıcılarının Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nin telefon numarasını (114) bilmesi gereklidir. Herhangi bir olayda bu numarayı arayarak vakayı anlatmalı ve görevlilerin size vereceği komutları yerine getirmelisiniz.

Evlerde bulunan, ebeveynler için zararsız ve sıradan olan şeylerin bebekler için zehirlenmelere neden olabileceğini unutmamakta fayda vardır. Bunlar arasında masum gibi görünen ev bitkileri, aspirin ve diğer ilaçlar, alkol içeren temizlik malzemeleri başta olmak üzere diğer temizlik malzemeleri zehirlenmelere yol açmaktadır. Yaşanan olaylarda görüşmüştür ki zehirlenme vakalarının yarısından fazlasının kişisel bakım ürünleri nedeniyle gerçekleşmiştir.

Zehirlenme esnasında ne yapılabilir?

Bebeğinizin elinde, yanında ya da aynı odada ağzı açık ve bir miktar dahi olsa azalmış bir madde kabıyla karşılaşırsanız zehirlenme şüphesini aklınıza getirmelisiniz. Ardından bebeğinizi izleyerek ve inceleyerek davranışlarında bir değişiklik olup olmadığına bakmalısınız. Dudaklarında morluk ya da şişlik, nefesinde ise kimyasal madde kokusunun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Tüm bunlar dahilinde zehirlenme şüpheniz devam ederse bebeğinizi hemen bulunduğu ortamdan çıkarmalı ve yukarıda da belirttiğimiz üzere Ulusal Zehir Danışma Merkezi’ni aramalı ve durumu anlatmalısınız. Görevlilere kabın üzerinde yazanları da söylemeli ve size verilen talimatları yerine getirmelisiniz. Bebeğinizi kusturmaları istenmedikçe kusturmaya çalışmak daha kötü bir etki yaratabilmektedir. Bunun yanında acil servise gitmeniz gerekirse yanınızda şüphelendiğiniz kabı da götürüp görevlilere ve doktorlara göstermelisiniz. Zehirlenmeler sadece ağız yoluyla yaşanmaz. Evinizde bulunan herhangi bir maddeden yayılan gaz, hava yoluyla bebeğinizin solunumuna girer ve bu da zararlı bir etkiye neden olabilir. Bebeğinizin gözlerine kaçan ya da sıçrayan herhangi bir madde zehir etkisi gösterebilir. Böyle bir durumu fark ettiğiniz anda müdahale etmeniz gereklidir. Büyük bir bardağa ya da kaba soğuk su doldurup bebeğinizin gözlerini bununla 10-15 ya da 20 dakika kadar banyo yaptırmanız gereklidir. Bunu gerçekleştirirken bebeğinizin gözlerini durmadan kapatıp açmasına dikkat etmeniz gereklidir. Bu, zehrin atılması için doğal bir savunma mekanizmasıdır.

Zehirlenmelerin önüne geçmek için evinizde basit değişiklikler yapabilir ve bebeğinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz İlaçları ulaşılmaz bir yerde tutmak, banyoda yer alan kimyasal ürünlerinizi kapağının bir bebek tarafından açılamayacağı bir dolaba kaldırmak yapabileceğiniz basit değişikliklerdendir. Başka bir evi ziyaret ettiğinizde de o evin bebek bakımı için uygun olmak zorunda olmadığını aklınızda bulundurarak bebeğinizin güvenliğine dikkat etmelisiniz.

Yeni Doğan Bebeklerin Yaşayabileceği Sorunlar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin