Özellikle her şeyi ağzına götürdüğü dönemde bulunan çocuklar için birçok madde zehirlenme nedeni olabilir. Zehirlenme belirtilerinin ne olduğunu ve nasıl davranmanız gerektiğini bilerek çocuğunuz için ciddi bir problem oluşmadan müdahale edebilirsiniz.

Çocuğunuzun zehirlendiğine işaret edecek belirtiler arasında huzursuzluk, uyuklama, çocuğun normalden daha farklı davranışlar göstermesi, düzensiz ve hızlı şekilde nabız atışı, hızlı nefes alıp verme, zor nefes alıp verme, gözlerin fazla sulanması, kusma, ishal, ağızda fazla tükürük salgılanması, terleme, kuru ve sıcak deri, genişleyen göz bebekleri, titreme şeklinde görülen göz hareketleri, havale ve titreme yer alabilir.

Çocuğunuz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyor ve bu belirtilerin başka bir sebebinin olduğunu düşünmüyor olabilirsiniz. Çocuğunuzu tehlikeli bir madde içerken gördüyseniz veya bu durumdan şüpheleniyorsanız veya tehlikeli ve zehirli olabilecek bir maddenin kokusunu aldıysanız, bu maddenin kalıntılarını çocuğunuzun kıyafetlerinde gördüyseniz hemen acil servise haber vererek yardım istemeniz uygun olacaklardan. Bu durumları gözlemlediğiniz hâlde çocuğunuzda zehirlenme belirtisi yoksa bile çocuğunuzu uzman gözetiminde bulundurmalısınız çünkü zehirlenme belirtileri hemen görülmeyip, bu belirtilerin ortaya çıkması saatler sürebilir.

Zehirlenme sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

Çocuğunuz tehlikeli bir madde içtikten veya yuttuktan sonra çocuğunuzun gırtlak bölgesinde şiddetli ağrı varsa, aşırı tükürük salgılıyorsa, sersemlik, solunum güçlüğü gözleniyorsa veya havale geçiriyorsa vakit kaybetmeden çocuğunuzu bir sağlık kuruluşuna ulaştırmalısınız.

Unutmayın ki zehirlenmeleri kendi başınıza tedavi etmeniz çoğu zaman mümkün olmayacaktır. Zehirlenmenin ardından bir uzman görüşü olmadan çocuğunuza hiçbir şekilde yiyecek veya içecek vermemelisiniz. Eğer çocuğunuz zehirlendiği sırada yanınızda kimse yoksa yardım istemek için onun yanından ayrılmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda çocuğunuzu güvenli bir konuma getirmeyi göz ardı etmemelisiniz. Zehirlenmenin ardından çocuk havale geçiriyorsa giysilerini gevşetmeniz, kusarsa çocuğu yan yatırarak kusmuğun solunum yoluna kaçmasını engellemelisiniz.

Zehirlenme, bir şey içme veya yutma dışında çeşitli koku veya gaz nedeniyle de oluşabilir. Karbonmonoksit gibi zehirli gazların sebep olduğu zehirlenmelerin belirtileri arasında öksürük, bulantı, baş ağrısı, sersemlik, düzensiz nefes alıp verme olarak sıralanabilir. Böyle durumlarda çocuğunuzu hemen temiz havaya çıkarmalısınız. Vakit kaybetmeden acil servise haber vermeli veya çocuğunuzu hastaneye götürmeli, güvenilirliğinden emin olmadığınız hiçbir tekniği tedavi için kullanmamalısınız.

Yeni doğum yapmış annenin yeniden hamile kalması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler