Çocuklar İçin Zararlı Olabilecek Besinler

by Bebek Melekleri

Beslenme uzmanlarının her gün televizyonlarda, gazetelerde sıklıkla dile getirdiği meselelerden biri, vücudumuz için neyin yararlı, neyin zararlı olduğudur. Bu, içinden çıkılması zor bir mesele gibi görünse de çözümü basittir. Zararlı besinler çocuğunuza zarar verebilir.

Çocuklar için zararlı besinler nelerdir?

Bazı besinler vardır ki sadece görüntüsüyle bile insanı cezbeder. İçerisinde sağlık adına herhangi bir şey taşımasa da insanlar tüketmek için can atabilir. Bu, bazen serinletmesi için içilen kola olur, bazen film karşısında atıştırmak için elimizin altına aldığımız cips, bazen de tamamen masum bir hareketle aldığımız meyve suyu…

Aslında saydığımız bu üç besin türü de hiçbir besin değeri olmayan besinlerdendir. İçlerinde bulunan şeker, katkı maddeleri, tuz ve yağ aşırı kilo alımına sebep olabilecek ürünlerdendir. Mesela meyve suyu yerine meyvelerin kendisini sıkıp içmek ya da olabildiğince sade olan cipsler (eğer yapılabiliyorsa evde yapılması daha güzel olacaktır) tercih edilirse vücut için daha sağlıklı olacaktır.

İnsan sağlığı için zararı kanıtlanmış diğer besin türleriyse, hazır hamburgerler ve tavuk parçalarıdır. Hamburgerin yapımında kullanılan tuz, yağ; tavuk parçalarının galeta ununa bulanarak hazırlanması (Galeta ununa bulanan yiyecekler, daha fazla yağ çekeceği için zararlıdır.) bu besinleri insanların uzak durması gereken gıdalar yapmaktadır. Nugget yerine ızgara tavuğu ya da bagetleri seçmek daha yerinde bir tercih olacaktır. Yine hamburger yerineyse yüksek kalitede az yağlı et ürünlerini tüketmek sağlık açısından faydalıdır.

Zararlı besinler arasında pizzayı, sosis burgeri, sosisli böreği saymamak mümkün değildir. Bu besin türleri de işlenmiş hamur, yağ, tuz, kalitesiz et kullanımı gibi nedenlerle sağlığa zararlıdır. Çocuklar için eğlenceli atıştırmalıklar olarak görünse de onlardan uzak tutulması gerekir.

Çocuklar için abur cuburun vazgeçilmez türlerinden olan şeker ve dondurma, hiçbir besin değeri taşımaz. Büyük ölçüde kimyasal içeren bu ürünler yerine alternatif yiyecekler tercih edilmelidir. Mesela şeker yerine bitter çikolata; dondurma yerineyse sadece meyve içeren buz çubukları tüketilebilir.

Marketlerde paketler hâlinde satılan kekler, kurabiyeler, bisküviler de içlerinde tuz, şeker, katkı maddeleri yüzünden zararlı besin türlerindendir. Bu türler evde de kolaylıkla yapılabileceği için hazırlarını tercih etmek yerinde bir davranış olmayacaktır.

PSİKOPATOLOJİK AÇIDAN HIRSIZLIK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin