Yürürken Yavaş Hareket Eden Çocuklar

by Bebek Melekleri

Çocuğun yürürken yavaş hareket etmesi bazen normal karşılanabilir. Özellikle iki, üç yaşlarında bulunan çocuklar çevresindeki çoğu şeye merak duyduğu için yolda yürürken, bir yere giderken çevresindekileri inceleme isteiğiyle yavaş hareket ediyor olabilir. Bu durumlarda ona uygun bazı davranışlar sergileyerek beraber daha hızlı hareket etmenizin yolunu açabilirsiniz.

Yürürken yavaş hareket eden çocuklara neler yapılabilir?

Çocuğunuz çevresinde bulunan, onun için muhtemelen yeni olan çoğu şeyi merak edecek, onları incelemek isteyecektir. Bu durum, yolda yürürken veya çocuğunuzla beraber bir yere giderken yavaşlamanıza sebep olabilir. Bunun mümkün olduğunca önüne geçebilmek için çocuğunuzla bir yere giderken bebek arabasını yanınıza almanız veya aşağıda bahsedeceğimiz tavsiyeleri göz önünde bulundurarak hareket etmeniz yarar sağlayabilir.

Vaktiniz varsa, çocuğunuzun merak ettiği şeyleri incelemesi için ona izin verebilirsiniz. Tek başınıza daha kısa sürede alacağınız yolu çocuğunuzla birlikte iki katı sürede kat etmeniz olağandır. Mümkünse çocuğa acele etmesi için baskı yapmadan onun yolculuktan keyif alarak merakını gidermesine müsaade etmeyi mümkün olduğunca sağlamalısınız. Eğer çocuğunuzun çok yavaş olduğundan şikayetçiyseniz kendinizi rahatlatacak yöntemler geliştirmek için çaba göstermelisiniz. Örneğin yolda çocuğunuzla yürürken derin nefes alıp kendinizi rahat olduğunuz konusunda telkin etmeniz bu konuda yardımcı olabilir.

Çocuğunuzu hızlanmaya teşvik etmek için yürümeyi onun için eğlenceli hâle getirmeye çalışabilirsiniz. Örneğin bulunduğunuz yerden ileride bir noktaya kadar çocuğunuzla yarış yapmak, onun bazı noktalardan zıplayarak, atlayarak geçmesini sağlayarak daha hızlı hareket etmesini eğlenceli bir şekilde sağlayabilirsiniz. Ancak bu yarışmaları yaparken çocuğunuzu geçmemeye, onun yapamayacağı şeyleri istememeye dikkat etmelisiniz. Eğer başaramazsa motivasyonunu kaybedip daha da yavaşlamasına neden olabilirsiniz.

Unutmayın ki ebeveyn olarak siz de çocuğunuzu bazı işleriniz için beklettiniz veya bekletmek zorunda kalacaksınız. Çocuğunuza yavaş olduğu için kızmadan veya bundan dolayı sinirlenmeden önce bu durumu hatırlamanız ve empati yapmanız, rahatlamanız için faydalı olacaktır. Bu durumdan rahatsız olduğunuz zamanlarda çocuğunuzun sizinle aynı hızda hareket etmesinin onun içinde bulunduğu gelişme dönemi itibariyle mümkün olmadığını, ayrıca bu dönemde bulunan çocuklar için şimdilik zamanın çok önemli bir konu olmadığını ve onların geçmişi veya geleceği düşünmeyip içinde bulundukları zamanda hareket ettiklerini hatırlamanız rahatlamanız açısından faydalı olacaktır.

Yeni gelen bebeği kıskanan kardeşler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler