YUMUŞAK GEÇİŞ DÖNEMİNDE ÇOCUKLAR İÇİN OYUN TAVSİYELERİ

Beş duyu organlarını artık kullanmaya başlayan çocuklar, öğrendiklerini pekiştirmek için ebeveynleriyle birlikte oyun oynayabilirler. Yumuşak geçiş döneminde çocukların oynayabileceği oyun tavsiyelerini derledik.

YUMUŞAK GEÇİŞ DÖNEMİNDE ÇOCUKLAR İÇİN OYUN TAVSİYELERİ

Yumuşak Geçiş Döneminde Çocuklar İçin Oyunlar Nedir?

Bu çağdaki bebekler, bedenlerinin tamamını hareket ettiren oyunları oynamaktan keyif alırlar. Böyle bir oyun oynanacaksa ebeveyn, hareketleri nazikçe ve düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelidir. Çocukların ilgisi hemen kaybolabileceği için, değişik oyunları denemek daha iyi olacaktır.

Bebeklerin oynamaktan keyif aldıkları bir oyun, uçak oyunudur. Bebek yavaşça havaya kaldırılır, bu arada tize doğru yükselen sesler çıkarılır. Havada olduğu zamanlar vücudu gerilebilir, bunun nedeni ebeveynin başından yüksek tutulmasıdır. İnişe geçerken de yine uçak sesleri çıkarılır. Bebek yüz hizasına gelince ebeveyn onun boynunu kemirirse, çocuk daha sonra bu oyunu istediğinde aynı hareketi yapacaktır.

Yerde ya da bir koltukta oturularak yapılan kaydırak oyunu da çocuğa keyif verir. Ebeveyn sırtını bir yere yaslar, vücudunu dikleştirir. Bebeği göğsünden yukarıya yerleştirir ve yavaşça yere kaymasına izin verir. Kayarken, kayma sesleri çıkarmak da faydalı olabilir.

Bebeğin yüzünün ebeveyne dönük olduğu ve ebeveynin dizlerine oturarak oynattığı salıncaklı at, oldukça eğlencelidir. Bu oyunda ebeveyn, sanki adım atıyormuş gibi hareket eder. Bu arada “dıgıdık” denilerek sese olan duyarlığı da güçlendirilir.

Bebeğin önüne oturarak onun midesine ve burnuna doğru yapılan kemirme hareketleri, vücudunun bölgelerini keşfetmesi bakımından önemlidir. Bu oyun oynanırken “şapur şupur, haam” şeklinde sesler çıkarılabilir ya da bebeğin çıkardığı sesler taklit edilebilir.

Çamaşırları katlarken çocuktan yardım istemek, onun kumaşları öğrenmesine olanak sağlayacaktır. Çocuk kumaşlara dokunarak farklı dokuları hissetmeye açık olacaktır.

Hareketli oyunları çok seven çocuklarla zıplama ve yaylanma oyunu da oynanabilir. Bu çocuklar kucaktayken aynı hareketleri yapmaktan keyif alır. Böyle zamanlarda ebeveyn, çocuğun ayağa kalkıp oturmasına izin verebilir. Eğleneceği bu oyunu oynarken ebeveyn çocuğu sıkı tuttuğundan emin olmalıdır.

BEBEKLERİ YATIŞTIRMAK VE UYUTMAK İÇİN İPUÇLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0