Yerinde Duramayan Çocuk: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Habercisi Olabilir

Çocuğunuz hiç yerinde durmuyor ve hatta size hiç yorulmuyormuş gibi geliyorsa ve bu enerjinin kaynağını merak ediyorsanız, çocuğunuzun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabileceği ihtimalini aklınıza getirmeniz gayet normal bir durumdur.

Yerinde Duramayan Çocuk: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Habercisi Olabilir

Yerinde duramayan çocuk hiperaktif olabilir mi?

Çocuğunuz aşırı hareketli, yerinde duramıyor, çabuk sıkılıyor ve tehlikeli olabilecek davranışlar sergiliyorsa, durmadan hoplayıp zıplıyorsa bu ve benzeri belirtileri gözlemlediyseniz, doğal olarak aklınıza ilk gelen şey dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olacaktır. Belki de haklısınız fakat bu tanıyı koymadan önce DEHB’nin ne olduğunu bilmeniz gerekir. DEHB çocuklarda plansız, programsız ve aşırı hareketlilik şeklinde açığa çıkan, güdüsel, dürtüsel bir bozukluktur. Bu bozukluğa sahip çocuklar, rahatsız edici davranışları kasten yapmazlar. Bilerek isteyerek anne-babayı üzmek veya bıktırmak için yapılmış davranışlar değildir. Bu bir tür şımarıklık veya benzeri durum değildir. DEHB dürtülerin kontrol edilmesinde yaşanan güçlükten ileri gelir.

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu), genellikle hiperaktivite olarak bilinen bu davranış bozukluğu, merkezi sinir sistemi olgunlaştığında ancak sakinleşir ve çocuğunuz dikkatini daha uzun süre bir şeye odaklayabilirler. DEHB’in oluşumu veya ortaya çıkışı ile ilgili bir sürü spekülasyon ve etken olduğu durumlar olabilir.

Peki DEHB’in belirtileri nelerdir?

Dikkatsizlik çocuğunuzda, aşırı hareketliliğin yanında dikkat bozukluğu da gözlemliyorsanız, bu durum DEHB belirtisi olabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çoğu kez bir arada görülür.

Bir diğer belirti çabuk sıkılmadır. DEHB olan çocuklar, uğraştıkları işlerden genellikle çok çabuk sıkılırlar ve bir işten başka bir işe anında geçiş yapabilirler.

Oturduğu yerde veya herhangi bir bekleme anında sabit durma zorluğu yaşamaları da başka bir belirtidir. İllaki hareket hâlinde olurlar.

Kurallara uymakta sıkıntı yaşarlar. DEHB olan çocukların kurallara uymakta güçlük çektiği gözlemlenmiştir.

Sürekli birilerinin sözünü kesme veya araya girme gibi davranışlarda görülmektedir.

Düşünmeden hareket etme aklına geleni hemen yapma, tehlikeyi görememe, sonuçlarını düşünmeme gibi davranışlarla da görülebilir. Aynı zamanda sıkça görülen davranışlardan biri de başkalarını rahatsız etme veya işinden alıkoyma durumudur. Saldırgan tutumlar da bazı çocuklarda gözlemlenir.

Önemli bir dip not: Bazı çocuklar konuşmayı geç öğrenebilir ve bu durum çocuğun kendisini ifade edemediğinden kaynaklı olarak değişik davranış bozukluklarına yol açabilir. Bu sebeple doktorunuzla bu konuyu mutlaka paylaşmalı kesin tanı konulup, tedavilere başlamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0