UYKUDAN YENİ UYANAN BEBEĞİNİZİ KOLAYCA BESLEYİN

Yenidoğanlar vakitlerinin çoğunu uyuyarak geçirir. Bu uykular aralıklı olduğundan bebekler sürekli uykuya hazır hissedebilir. Bebeğinizi uykuluyken, besleme sırasında birkaç detaya dikkat etmeniz faydalı olabilir. Yeni uyanan bebek emebilir mi?

UYKUDAN YENİ UYANAN BEBEĞİNİZİ KOLAYCA BESLEYİN

Yeni uyanan bebek emebilir mi?

Yeni doğmuş bir bebek günün 16 saatini belki de daha fazlasını uyuyarak geçirebilir. Fakat bu, aralıksız bir uyku değildir. Bebekler 2-3 saat uyur, uyanır ve biraz uyanık kaldıktan sonra tekrar uyurlar. Yani sürekli uykuludurlar. Ebeveyn olarak siz de bebeğinizin uyanık olduğu zamanlarda onu beslemeye ve temizlemeye çalışırsınız. Bebeğinizi uykuluyken beslediğinizde birkaç detayı atlamamanız gerekir.

Bazen bebekler annelerini emerken uyuyakalırlar. Anneler zaman zaman bu durumu fark etmeyebilir. Fakat bebeğinizin beslenme sırasında uyuyakalması onun bu sırada boğulmasına neden olabilir. Çünkü bebekler nefes alıp verilerini yetişkinler gibi kontrol edemezler. Bebeğin beslendiği sırada uyuması, sütün boğazına kaçmasına ve bebeğin boğulmasına neden olabilir. Ayrıca bebeğin uyumak üzereyken beslenmesi ABÖS riskini de artırabilir.

Ebeveyn olarak çocuğunuzu sürekli gözlemlemeniz gerekir. Bebeğinizi beslerken tamamen uyanık olduğu zamanlarda beslemeye özen gösterin. Eğer çocuğunuz uzun zamandır açsa ve tam olarak uyanmamışsa mecburen beslemeniz gerekebilir. Bu durumda bebeğinizi yavaşça uyandırmaya çalışın. Bunu yaparken bebeğinizi sarsmamaya dikkat edin. Bebeğiniz sizi emerken bir yandan sırtına masaj yapabilirsiniz. Böylece çocuğunuz süt emerken onun uykuya dalmasını engelleyebilirsiniz.

Bebeğinizi uyurken sıkı giydirdiyseniz ve evin içi sıcaksa kıyafetinin bir katını çıkarabilirsiniz. Bebeğiniz, vücudunda ısı değişiminin farkına vararak uykulu hâlinden çıkabilir. Bebekler sıcak ortamda daha kolay uyuduğu için serinlemesini sağlayarak uykuya dalmasını da önlemiş olursunuz.

Bebeğiniz uyandıktan sonra tekrar uykuya dalmaması için parmaklarınızı dudaklarının etrafında daireler çizecek şekilde gezdirin. Böyle yaparak çocuğunuza emme saati geldiğini öğretebilirsiniz. Bebeğiniz emme vaktinin geldiğini anlayarak onu emzirmenizi bekleyecektir. Bu işlemi yaparken fazla basınç uygulamamaya çalışın. Bebeğinizin henüz dişleri olmadığından ağzının içi hassas bir yapıya sahiptir.

Bebekler yeni doğduklarında tam olarak oturamazlar. Omurgaları buna henüz müsait değildir. Fakat bebeğiniz biraz büyüdüğünde yavaş yavaş oturur pozisyona getirebilirsiniz. Bebeğiniz bu pozisyona müsait hâle geldiğinde onu emzirirken oturma pozisyonuna getirebilirsiniz. Hatta dik konuma gelebiliyorsa dik bir şekilde emzirebilirsiniz. Bebekler genelde dik oturduklarında gözlerini açarlar. Böylece bebeğiniz emzirirken uykuya dalmamış olur.

BEBEKLERDE GÖRÜLEN SESLİ NEFES ALMA DURUMU ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0